banner124

Bu haber kez okundu.

Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Proje Başvuruları Uzatıldı

Siirt Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Ömer Aslan, engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere ilişkin proje başvuru süresinin 17 Aralık 2021 tarihi saat 23:59’a kadar uzatıldığını bildirdi.

İl Müdürü Asalan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;2022/1’inci dönem Proje başvurularını 17 Aralık 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

Proje başvurularında istenen tüm bilgi ve belgelere eksiksiz ve doğru olarak yer verilmesi gerekmektedir. İl Müdürlüğü tarafından yapılacak kontrollerde bilgi ve belge eksikliği olan projeler sistem üzerinden iade edilecektir. İade edilen projeler eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması şartıyla sistem üzerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tekrar gönderilebilecektir.

Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir. Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir. Bu projede amaç, kendi işini kurmak isteyen ve istihdamında güçlük çekilen engelli ve eski hükümlülere kendiişlerini kurmaları için destek sağlamaktadır.

Hayvancılık ile ilgili (Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık)  projeleri de kapsayan bu hibe desteğinin geri ödemesi bulunmamakta burada tek şart işletmenin faaliyetinin üç yıl devam etmesidir. Bu destek, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüler için büyük bir fırsattır.

Bu destekten faydalanmak isteyenlerin Girişimcilik Belgesi, Hayvancılık Projelerinde Sürü Yönetimi Belgesi Arıcılık Projelerinde Arıcılık Belgesine sahip olması gerekmektedir. Sürü Yönetimi Belgesi İŞKUR’un düzenlediği kurslara katılarak Arıcılık Belgesi ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınabilmektedir.

Girişimcilik Belgesi E-Devlet üzerinden KOSGEB’in sayfasına girerek elektronik ortamda en fazla üç günlük bir kurs ve basit bir sınava tabi tutularak alınabilmektedir. Destek miktarı engelliler için toplam 65 bin TL dir. Bu miktarın dağılımı şu şekildedir. Kuruluş desteği:5 bin İşletme gideri: 15 bin ( Elektrik, su. kira, ısınma, iletişim ve tanıtım giderleri) Demirbaş Alımı: 45 bin TL’dir Eski hükümlüler için destek miktarı Brüt Asgari ücretin 15 katı kadardır.

Bu miktarın tümü demirbaş alımı içindir. Kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski hükümlüler için çok önemli olan bu hibe desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Siirt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurduklarında kurum personeli tarafından kendilerine projenin ayrıntıları ve hazırlanması gereken belgeler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kurum olarak her türlü desteği vereceğimiz vatandaşlarımızı kurumumuza bekliyoruz.

Başvurular yukarıda belirtilen tarihler arasında alınacak bu 03/12/2021 tarihinden sonra yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.