banner124

Bu haber kez okundu.

Türkiye Tefsir Akademisyenleri Platformu, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya Yaptığı Saldırıyı Kınadı

Türkiye Tefsir Akademisyenleri Platformu İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasını kınadı.

İnsan hakları hukuku, toptan insanlık medeniyetinin temel kazanımlarındandır. Devletler ve Uluslararası Kurumlar, bu hukuku korumak ve insan hakları ihlallerini önlemek sorumluluğu altındadır. Birleşmiş Milletler bu uluslararası kurumlar içinde, barış ve güvenliğin devamı için hareket eden bir kurum olarak insanların doğuştan sahip oldukları temel hakları ve hukukunu muhafaza bağlamında ciddi adımlar atmak mükellefiyeti altındadır.

Yaşama hakkı, mal edinme özgürlüğü ve inanç özgürlüğü bir insanın en temel haklarından olmasına rağmen yıllardan beri tüm dünyanın gözü önünde İsrail Devleti’nin bu tabiî hakları hiçe sayarak Filistin halkına karşı zalimane bir tutum sergilediği aşikârdır.

Devletlerin ve Uluslararası Kurumların, İsrail Devletini sadece sözde bir kınama ile olup bitenlere duyarsız kalması ve bu insan hakları ihlalleri için ciddi bir yaptırım düşünülmemiş olması, maalesef bu zalimane uygulamanın sahiplerini cesaretlendirdiği görülmektedir.

Manevî ikliminde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının özellikle son on günü içerisinde; Müslümanların ilk kıblesi ve Allah Resulünün (sav) Mi’rac’a yükselmesinin ilk eşiği olma yönüyle kutsal olan Mescid-i Aksâ’da ibadet eden Müslümanlara yönelik saldırı ile yüzlercesini yaralaması, İsrail Devletinin kutsallara saygısının olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

Semavi dinlerin kutsal saydığı Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik yapılan bu saldırının ve saygısızlığın kutsallara değer veren tüm vicdan sahibi insanları rencide ettiği ise ortadadır. Bundan dolayı tüm İslam Ülkelerinin duyarlı Müslümanlarının ve yöneticilerinin İsrail Devletinin bu zalimane uygulamalarına karşı yekvücut hareket etmesinin gerekliliğine inanıyor ve bu bağlamda devletimizin dile getirdiği tüm tedbir ve çağrılarını desteklediğimizi ayrıca beyan ediyoruz.

Son olarak: Dünya siyasi güç odakları ile vicdan ehli Yahudi ilim, siyaset ve sanat erbabının konuya acilen müdahale etmelerini talep ediyor, Mescid-i Aksa muhasarasını ve Müslümanlara yönelik her türlü Siyonist / Faşist saldırıları tel’in ediyor ve şiddetle kınıyoruz. Allah, doğrularla beraberdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Tefsir Akademisyenleri Platformu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.