Bu haber kez okundu.

Siirt'te "İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı" Paneli Düzenlendi
banner229

Valilik koordinasyonunda, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığının Tarımsal Sulama Eğitim Programı kapsamında bir otelde düzenlenen panelde, iklim değişikliğinin tarımsal üretime yansımalarıyla ilgili bilgi verildi.

Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Abdulhamit Mutlu, kuraklık ve iklim değişikliği ile su kullanımının daha da önemli hale geldiğini belirterek, "Siirt her geçen gün gelişen, büyüyen ve tarımsal marka ürünleri olan bir şehirdir. Ekonominin can damarı olan tarımda çok yönlü projeler uyguluyoruz. Suyun değeri ve tasarruflu su kullanımda bilinç oluşturulmasında bu tür panel ve toplantıları yararlı buluyoruz." dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak da tarım ve hayvancılıkta ihtisaslaşan üniversitenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Şındak, tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışmaları üst seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan yaptığı konuşmada; Tarım ve Orman Bakanlığımız Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 40 ilde düzenlenecek olan ve ilimizde İl Müdürlüğümüz, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Antep fıstığı Araştırma Enstitüsü işbirliği ve katkıları ile düzenlediğimiz  ‘’ iklim değişikliğine uyum ve tarımda tasarruflu su kullanımı’’ konulu panelimize hoş geldiniz. Hayırlı ve faydalı olmasını diliyorum.

Önemli bir tarım ve hayvancılık şehri, Siirt Fıstığının rakipsiz başkenti olan ilimiz Siirt’te düzenlediğimiz panelimize katılım sağlayarak salonumuzu dolduran , il içinden ve dışından katılım sağlayan misafirlerimize şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

İlimiz; bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkılar sağlayan marka değeri bulunan önemli tarımsal ürünlere sahiptir. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Siirt Valiliğimiz, Siirt Üniversitemiz, Dika ve Gap İdaresi Başkanlığımızın destekleri ile uyguladığımız projelerimiz sayesinde Siirt tarımı her geçen gün büyümeye, ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Son beş yılda Bakanlığımız tarafından bitkisel ve hayvancılık alanında üreticilerimize 361 milyon lira destekleme sağlanmıştır. 2022 yılında Kırsal kalkınma Yatırımları çerçevesinde 30 milyon tutarında 515 projemiz onaylanmıştır. İlimiz,  515 proje ile ülke sıralamasında ilk 20 de yer almıştır.

2018-2022 yılları arasında Bakanlığımız, valiliğimiz ve ilgili kurumların destekleri ile Siirt tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi için 53 milyon lira tutarında 70 adet tarımsal proje uygulanmış, uygulanmaya devam etmektedir. İlimizde 1 milyon dekar civarında tarımsal arazimiz bulunmaktadır. İlimiz, huzurun gelmesi ile kırsalda yaşanan geri dönüşler ve uygulanan tarımsal projeler ile tarımsal faaliyet yapılacak atıl arazisi bulunmayan sayılı iller arasındadır.

Tarımsal projeler ve desteklemeler sayesinde;  2000 yılları  başlarında 40 bin dekar olan Siirt fıstığı alanımız 2022 yılı sonu itibari ile 350 bin dekarı geçecektir. İlimiz, Antep fıstığının Siirt Fıstığı çeşidi üretiminde Türkiye’de 1., Antep Fıstığı genel üretiminde Türkiye de 3. Sıradadır.

 150 bin dekar ve 25 bin ton Kırmızı Mercimek üretimiyle 4. ,10 bin dekar alanda 10 bin tonu aşan verimi ile Zivzik Narı üretiminde 12., sıradadır.   Ayrıca Siirt, 600 bin dekar alan hububat ve baklagil ekim alanına sahiptir. İlimiz; 1 milyon 200 bin adet küçükbaş hayvan varlığıyla Türkiye’de ilk onda, 177 bin adet arı kovanı ve 2500 tona yaklaşan bal üretimi ile  7.,55 bin adet geleneksel kovan tipi ile 2. sıradadır.

Pervari Balı, Büryan Kebabı, Perde Pilavı, Siirt Battaniyesi, Şal Şepik Kumaşı Coğrafi İşaret almıştır. 4 tarımsal ürünümüzde süreç tamamlanmak üzeredir. İlimizde Coğrafi işaret alabilecek 30 un üzerinde tarımsal ürünümüz bulunmaktadır. çalışmalarımız devam etmektedir.

Demirhan; Siirt tarımını ve tarımsal üretimi konusunda özet bilgi  verdim. Anlattığım olumlu tarımsal verilere karşılık, tarımsal sulamada ne yazık ki ülke sıralamasının sonlarında bulunmaktayız.  Devlet eliyle yapılan yatırımlarla yalnızca 33 bin dekar arazimiz sulanabilmektedir.

Projelendirme aşamasında olan Kurtalan Garzan Sulama Projesi ile daha önce 230 bin dekar planlanan proje 400 bin dekara çıkarılması için iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Proje,ilimiz ekonomisi ve tarımını başka bir boyuta taşıyacaktır.

Siirt il sınırları içinde faaliyette bulunan 6 hidroelektrik barajından  ne yazık ki tarımsal sulama yapılamamaktadır. Tarımsal sulamanın bu kadar kısıtlı olduğu ilimizde tasarruflu su kullanımı daha büyük önem taşımaktadır. İhtiyaçların sınırsız kaynakların sınırlı olduğu, hızla artan nüfusun sınırlı kaynakları sürekli tükettiği küresel dünyada, iklim değişikliği ve kuraklığın olumsuz etkileriyle birlikte su stratejik bir güç olarak, tarımsal sulama ise bu gücün idaresinde önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle tarımda modern ve tasarruflu su kullanımı  önemli ve zorunlu hale gelmiştir.

"Nehir kenarında bile abdest alıyor olsanız, suyu israf etmeyiniz’’ diyen bir medeniyetin mirasçılarıyız. Anadolu insanı için ekmek ve su her zaman kutsal sayılan değerler olmuştur. Ancak mevcut durum iç açıcı değildir.

Birleşmiş Milletler 2021 Gıda İsraf Endeksi Raporu’na göre, Türkiye’de yılda 7,7 milyon ton gıda israf edilmektedir.ne yazık ki,  Tarımsal üretimin 3 te biri israf olmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 20'sine karşılık gelen 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan mahrum olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir. Ülkemizde kullanılabilir suyun % 74 ü tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Ancak bu suyun % 60 ının israf olması işin vahametini gözler önüne sermektedir.

Panelimizde hocalarımız suda bizi bekleyen tehlikeleri ve almamız gereken tedbirleri detaylı olarak anlatacaklardır. Bu kadar önemli bir konuda ilimizde panel yapılmasına vesile olan ve destek veren Tarım ve Orman Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığımıza, kendisini ilimizde görmekten her zaman mutlu olduğumuz değerli büyüğümüz, Harran üniversitesi Dekanı Prof dr Mehmet Ali Çullu hocamıza ve Doç. Dr. Mehmet ŞENBAYRAM hocamıza, İhtiyacımız olan her anda desteklerini yanımızda hissettiğimiz Antepfıstığı Araştırma Enistitüsü Müdürümüz Dr. Nevzat Aslan ve Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan KÖSETÜRKMEN'e,  aynı zamanda ev sahibi olan uyumlu bir işbirliği içinde çalıştığımız Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Karademir hocamıza, Doç Dr Ali Beyhan Uçak hocamıza,  Dr. Öğr. Üyesi Halit Seyfettin ATLI hocamıza, Tarım ve Hayvancılık alanında ihtisas üniversitesi olan Siirt Üniversitemizin değerli rektörü prof dr sayın nihat şındak hocamıza, sayın Valimize katılım ve katkılarından dolayı teşekkür ve şükranlarımı sunarım.

Panelimizin yapılmasında büyük emek ve gayret gösteren Koordinasyon Şube müdürüm Mehmet Seven ve  ekibine hasseten teşekkür ederim.çok yoruldular. Aziz vatanın bekası için operasyonda bulunan şanlı ordumuza başarı,şehitlerimize rahmet gazilerimize şifa dilerim.

Panelimizin faydalı ve hayırlı olmasını diler tüm katılımcılara saygılarımı sunarım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.