Allah'ın zamanlar içinde mukaddes kıldıklarından biride; üç aylar diye bilinen "Recep,Şaban ve Ramazan "aylarıdır.
Üç ayların gelişi,yeniden derin bir tefekkürün,esaslı bir murakabenin ve kapsamlı bir nefis muhasebesinin yapilması için önemli bir fırsattır.Dünya menfaati,makam mevki endişesi,nefsani arzuların tesiri,mal-mülk hırsı,moda haline gelen Körü körüne taklitler ve benzeri olumsuzluklar bir çok insanı etkilemektedir.
Öyle bir çağda yaşıyoruzki,insanların dini hassasiyetleri azalmış,menfaat kaygısı ve dünyevileşme hırsı dini değerlerin üzerine çıkmıştır.
Üç aylar ve üç ayların İlk kandili "Regaip Kandili"bu açıdan çok anlamlıdır.
Allah(CC)biz kullarına çok acıdığı için bazı gecelere kıymet vermiş bu gecelerde ki,dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir.
Receb-i Şerifin ilk perşembeyi cuma ya bağlayan gecesine isabet eden Regaip Kandili  geceside bu müstesna zamanlardan biridir.Cuma geceleride böyle kıymetli vakitlerden biridir.Hem Regaip Kandili hem cuma iki kıymetli gece bir araya gelince bu gece dahada bir kıymetli oluyor.
Bu gece yalvarış ve yakarışların yüce Mevla'ya sunulduğu ve onun rahmetinden af istenildiği,umut,huzurve müjde gecesidir.
Allahu Teala'nın kullarına lütfunun cokluğu,kereminin bolluğu ve pek çok günahının bagişlanması sebebiyle bu geceye Regaip Gecesi adı verilmistir.Peygamber efendimiz(s.a.v) 
Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder,namaz kılar,oruç tutar ve iyiliğin her çesidini yapar sadaka vermeye özen gösterirdi.
Bizde bu üç aylarda geçmişin muhasebesini yaparak ibadetlere yoğunlaşıp,günahlardan temizlenerek arınmak için bu mübarek gün ve geceleri en iyi şekilde idrak etmeliyiz.
Bu aylarda diğer aylara göre ibadetlerimizi çok daha yoğun bir şekilde  yerine getirerek tövbe etmeliyiz. Bu itibarla gündemi işgale uğramış gönüller için üç aylar ve üç ayların içinde Regaip Kandili gibi geceler toparlanma ve gündeme dönme günleridir.Bu mübarek gün ve geceler bizim için büyük fırsatlardır.
Hele mübarek Ramazan ayında şeytanların büyükleri ve azılıları iyice bağlanır,durum çok hoş ve müsait olur,ama Ramazan'a hazırlıkta Recep ayından başlar.Recep dikim ve  ekim,Şaban tımar ve bakım Ramazan ise hasat ve ektigimizi biçme ayıdır.
Ramazanda bol ve bereketli mahsul almak çok ecir ve sevap kazanmak isteyenler,Recep ayında içten ve kalpten tövbe edip çokça ibadet yapmalı ki muratları husule gelsin. Üç ayların önemi insanlık tarihi boyunca sürekli algilana gelmiştir.Cahiliye devrinde bile bu aylarda kılıçlar kınina sokulur.Kanlı ihtiraslara sükunet örtüsü çekilirdi.

Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip Kandili dedik 27.geceside semavata Uruc/Yükseliş Miraç olmak üzere iki kandil gecesi sereflendirilmiştir. Enes b.Malik ten nakledildiğine göre Peygamberimiz (S.a.v)Recep ayı girdiğinde şöyle dua ederdi;"Ey Allahım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.
Recep'Şaban ve Ramazan...
Regaip,Miraç ve Berat kandilleri ile yoğunlaşan bir dini hayat... "Recep Allahın,Şaban Resulullahın Ramazan ise Ümmetin ayı"
Üc aylar muhasebe zamanıdır.Kendimizi denetleme  değerlendirme bakımından çok önemlidir.Bir kez daha geçmişimizin muhasebesini yapıp,geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve sormalıyız...
-Allahı seviyorum diyoruz,kulluk vazifemizi yapabiliyor muyuz?
-Peygamberi seviyoruz diyoruz,onun sünnetine uygun yaşayabiliyor muyuz ? 
-Kitabım Kur'an dır diyoruz
Bu günlerde bazı aşağılık Allah Kuran ve Din düşmanı  Zihniyetlerin saldırılarına karşılık her zamankinden çok daha fazla  Kur'anı Kerime sımsıkı sarılarak onun emir ve yasakları dan kaçınıyor muyuz?
-Allah'ın nimetlerini yiyor ve içiyoruz Şükrümüzü eda edebiliyormuyuz?
-Şeytanın düşmanımız olduğunu biliyoruz,ona karşı koyabiliyormuyuz?
-Cennet haktır diyor ve inanıyoruz ona layık neyimiz var diyebiliyor muyuz?
-Cehennemden kurtulmak için kötülüklerden uzak durabiliyormuyuz?

-Ölümün hak olduğuna zerre şüphemiz yok,peki şu an ölüme hazır mıyız?
-Kendi suçlarımızı ve kusurlarımızı düzeltmek yerine başkalarinin ayıbı ve kusurları ile neden uğraşıyoruz?
-Geçen yılın bu mübarek günlerinde beraber olduğun ama şimdi yanında olmayan ve göremedigimiz eşimiz dostumuz,akraba ve arkadaşlarımızı düşünüp kendimize çeki düzen verebiliyormuyuz?
-Hep kendimiz için çalıştık durduk.Bugune kadar Allah için ne yaptık?
Ve daha kendimize sorabilecegimiz yüzlerce soru.Bunları kendimize sorup bir durum muhasebesi ve değerlendirmesi yapmak bu mübarek gün ve gecelerin şuuruna ve bilincine varmak demektir
İnsanların hayat defterine hayırların kaydedilmesine ,hataların affedilmesi ne sevaplarin verilmesine  vesile teşkil eden bir nimettir. Haydi Bismillah. Diyerek yukarıda sıraladigimiz soruları kendinize sorarak belkide seneye tekrarını goremiyecegimiz Regaip Kandili ile bir başlangıç yaparak ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimiz den atarak  ibadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenliyelim.Gönül dünyamızı bulandıran haset,kin düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim. Bu kıymetli Regap gecesi ve Üç aylardaki bütün gün ve gecelerde kainatın yaraticisı ve alemlerin Rabbi olan bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah(CC)dualarımızı kabul etsin.

Regaip Kandili ve Üç aylarınız mübarek olsun.

Kalın sağlıcakla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.