Bu haber kez okundu.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, Bel Ağrısının Nedenlerini Anlattı
banner232

Hareketsizlik, uzun süre oturarak iş yapma zorunluluğu, aşırı yük kaldırma, duruş bozuklukları, gebeliğin son ayları, halter ya da kürek çekme gibi bazı sporlar, zayıf karın ve bel kasları, kilo fazlalığı, doğuştan gelen bazı anormallikler ve ruhsal gerginlikler bel ağrısı nedeni olabilir.

Bel ağrısı mutlaka dikkate alınmalı ve bir hekime başvurulmalıdır. Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, Bel Ağrısız yaşamı şöyle anlattı:
BEL AĞRISI NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?:

Çok sık görülür. Erişkin nüfusun yüzde 80’i yaşamlarında en az bir kez rahatsız edici bel ağrısı geçirmişlerdir. Yine erişkinlerin yüzde 25’i doktora başvuracak düzeyde sürekli veya gelip geçici bel ağrısından yakınmaktadır.
BEL AĞRISININ NEDENİ NEDİR?:

Omurlar arasındaki disk dediğimiz kıkırdaklar, omurların arkasındaki faset adını verdiğimiz küçük eklemler, ligamanlar ve kaslar ağrı kaynağı olabilir. Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, Bel ağrısının nedeni genellikle yardımcı incelemelerle ortaya konamaz. Hastanın yakınmalarının şekli ve muayene bulguları ağrı kaynağını bulmada filmlerden kat kat üstündür. Bel ağrısının en sık nedeni mekanik bel ağrısıdır.
AĞIR YÜK KALDIRMAK BEL AĞRISINA NEDEN OLUR MU?:

Evet, bu mümkündür. Ancak kişinin bel kasları zayıf ve kilolsu fazla ise bu da ağır yük kaldırma olarak değerlendirilmelidir. Böyle kişilerde öne eğilerek (belini bükerek) yerden bir toplu iğnenin alınması bile bel ağrısına yol açabilir.
BEL AĞRISI EN ÇOK HANGİ MESLEKLERDE GÖRÜLÜR:

Sanıldığının aksine bel ağrısı, bedensel işlerde çalışanlarda büro işlerinde çalışanlara göre daha az görülmektedir. Yani büro işlerinde çalışanlar, memurlar, öğretmenler, sağlık çalışanlarında bel ağrısı çok görülür.
 BEL AĞRISININ GENETİK KÖKENİ VAR MIDIR?:

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, Bel ağrısı ile bazı genetik bağlantılar gösterilmiştir. Özellikle diskin kıkırdak yapısındaki bazı bozulmaların genetik kökenli olabileceği üzerinde durulmaktadır.
 BEL AĞRISI KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞİR Mİ?:

 Evet, özellikle ani başlangıçlı bel ağrısı atakları kendiliğinden iyileşir! Bu iyileşme genellikle 2-4 hafta içinde olur. Bu sırada biraz istirahat etmek, ağrı kesiciler kullanmak yeterlidir. Ancak birçok hasta ve hekim bu dönemde ilaç, fizik tedavi, akupunktur, Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, TENS, lokal enjeksiyon gibi tedavileri uygulamak eğilimindedir. Akut şiddetli bel ağrısı ile gelen hastaların 2-3 hafta içinde iyileşmeleri hastalığın doğal sürecinden olmaktadır.
BEL AĞRISI ATAĞI” SIRASINDA NELER YAPILMALIDIR?:

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nevzat Firidin, Akut bel ağrısının azalmasında yararlı olduğu bilimsel olarak saptanan işlemler/tedaviler şunlardır: (1) Kısa süreli yatak istirahati, (2) Ağrı kesiciler, (3) Lokal sıcak uygulaması, (4) Masaj.
Bu sırada uygulanan bilim dışı veya tartışmalı bazı tekniklerin (bel çekmek, akupunktur, yakı yapmak vb) yararı olmadığı saptanmıştır. Bir bel ağrısı atağı genellikle 2-4 hafta içinde kendiliğinden geçer.

KORUNMA YOLLARI
* Kilo vermek.
* Ayakta doğru durmak.
* Doğru oturmak
* Doğru yatmak
* Doğru yük kaldırmak
* Sigara içmemek
* Egzersiz yapmak

YANLIŞ BİLGİLER
* Bel ağrısının tek nedeni bel fıtığıdır.
* Bel ağrılarının çoğu ağır kaldırmakla olur.
* Bel ağrısı çalışmamak ve yük kaldırmamakla iyileşir.
* Bel ağrısının nedenini anlamak için radyolojik incelemeler (Magnetik Rezonans Görüntüleme = MRG) şarttır.
* Bel fıtığı çok sık görülen bir hastalıktır.
* Bel ağrısı bel fıtığına bağlı ise tek tedavisi ameliyattır.
* Bel fıtığı ameliyatı çok tehlikelidir, çünkü beldeki sinirler zedelenebilir ve kişinin ayakları felç olur, erkeklerde iktidarsızlık olur.
* Bel hastalıkları çoğu zaman cinsel güçsüzlük yaratır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.