İslam alemi için en mübarek günlerden biride şüphesiz üç ayların içinde yer alan Miraç Kandilidir.

Bu gece huşu içinde idrak edeceğimiz Miraç Kandili Fahri kâinat efendimiz Hazreti Muhammed'(Sav)in göğe yükselme hadisesidir.
Arapçada merdiven,yukarı çıkmak yükselmek anlamlarını dile getirir.
Peygamber efendimiz(Sav)in göge yükselerek Allah (CC)nın huzura kabul edilmesi olayıdır.

Miraç olayı hicretten bir yıl yada onyedi ay önce Recep ayının yirmiyedinci gecesi gerceklesmiştir.Miraç olayının iki aşaması vardır.

Birinci aşamasında peygamberimiz Hz Muhammed (Sav) Mescidül-Haramdan Beytül-Makdise(Kudüs) götürülür.Kur'an'nın andığı bu aşama,gece yürüyüşü anlamında "İsra" adını alır.

İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (Sav)in Beytül-Makdis'ten Allaha'a yükselişi oluşturur.
Miraç olarak anılan bu yüksekme Kur'an da anılmaz ama çok sayıda hadiste ayrintılı anlatılır.
Miraç Kandili müslümanlar için önemli bir gündür.Bu gecede ibadet,dua tefekkür,zikir gibi ibadetlerde bulunmak ,Allahın rahmetine nail olmak için büyük bir fırsattır.
Miraç olayında müsluman alemine çok büyük ve önemli müjdeler verilmiştir.

Namazda Miraç olayında farz kılınmıştır.Hz.Muhammed(Sav)asırlardır peygamberlerin kıblegahı olan Kudüs'e uğradıktan sonra Miraç'ta namaz hediyelerini almıştır.
Miraç yolculuğunda , Mescidi-iHaram'dan -Mescid-i Aksa'ya Yapılan seyahat bir kulun mescid ve seccadelerle olan irtibatını göstermek açısından önem arz etmektedir.
Kudüs'te Hz.Peygamber(Sav)in toplanan peygamberlere imamlık yapması onun şahsı ve dini kemalatı bakımından bütün peygamberlerin imamı oldugunu göstermektedir.
Şimdilerde inim inim inleyen Kudüs kurulduğu günden bu yana Vahyi,ilahi tebliği ve peygamberlik müessesesini temsil etmiştir.

Dolayısıyla burası kurulduğu günden beri İslam şehridir.Cok sayıda peygamber hayatlarının en azından bir bölümünü bu kutsal şehirde gecirmiştir.

Son peygamber Hz Muhammed(Sav)de Miraç a yüksektilirken Kudüse kadar getirilmiş ve oradanda göklere çıkarılmıştır.

Allah (CC) dileseydi onu Mekke'den göklere yükseltebilirdi.Ancak İsra ve Miraç olayında Hz.Peygsmber(Sav)e refakat eden Cebrail (A.s)ın onu önce Kudüse getirmesi sonra göklere yükseltilmesi bu şehrin taşıdığı Mana ve önemi dolayısıyladır.
Yüce Allah(CC) son peygamberi hz.muhammed(Sav)in  Kudüsü ziyaret etmesini ve bu peygamberler şehrindeki ilahi ayetlere şahit olmasını dilemişti Şimdi bu kutsal Şehir işgal altında ve buralarda yaşayan müslümanlar  dünya insanlık  tarinine yüz karası olarak geçecek büyük saldırılara maruz kalmaktadır.
Çoğu kadın ve çocuk olmak uzere 27363 can kaybı,66630 yaralı ,300.000 hasarlı ev ve evlerinden göçe zorlanan 2.000 000 mazlum.
"ELBETTE KÜFÜR DEVAM EDER AMA ZÜLUM ASLA"devam etmeyecektir.
Asırlarca müslümanlarin idaresi altında barış yurdu olmuş Kudüs-ü Şerif ve çevresinde yaşanan bu katliamlar son bulması ve bölgenin bir an önce huzura kavuşması için başta İslam alemi olmak üzere bütün uluslara büyük sorumluluk düsmektedir.
Bölgede yaşanan bu vahşete daha fazla göz yumulmaması,mazlum insanların yıllardır ellerinden alınan hak ve özgürlüklerine kavusturulması dini, dili ,ırkı ve milleti ne olursa olsun bütün insanlığın görevidir.

Bizde bu akşam idrak edeceğimiz mübarek Miraç Kandilinde Ellerimizi Alemlerin Rabbine açarak bütün dua ,Yalvarış ve yakarışlaramızı Başta Gazze olmak üzere dünyanın diğer yerlerinde baskı ve zulüm altında olan Müslüman kardeslerimizide içine alarak yapalım. Duaların kabul olduğu,kalplerin nurla dolduğu bir gece geçirmeniz dileğiyle 
Miraç Kandiliniz mübarek olsun Kalın Sağlıcakla

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.