Bu haber kez okundu.

Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar’dan Sık İdrara Çıkma Sebepleri Nelerdir?
banner232

Sık idrara çıkma durumu, günümüzde birçok insanın şikayetçi olduğu konulardan biridir. 
Bu durum kişinin günlük hayatını da olumsuz etkiler. İdrara çıkma durumundaki artış çoğu zaman bir sağlık sorunu belirtisidir.
Peki sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Hangi sıklıkla idrara çıkılır?

Sık İdrara Çıkma Nedir?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık idrara çıkma sebepleri geçmeden önce sık idrara çıkma nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Sık idrara çıkma; kişinin normalden daha sık bir şekilde idrara çıkma ihtiyacı hissetmesidir. Günde beş ila sekiz kez idrara çıkma durumu normaldir. Fakat özellikle bu sıklık bireyden bireye değişiklik göstermektedir.

Sık idrara çıkma durumu çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Kişi sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsa uzman bir hekime başvurmalıdır.

Erkeklerde Sık İdrara Çıkma

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Erkeklerde sık idrara çıkma durumu farklı birçok faktöre bağlıdır. Peki erkeklerde sık idrara çıkma nedenleri nelerdir?

Prostat Problemleri: Erkeklerde sık idrara çıkma durumunun ilk nedenlerinden biri prostat problemidir. 

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Prostat bezinin büyümesi ile ortaya çıkan bu durum, erkeklerin yaşam kalitesini fazlasıyla etkilemektedir. Büyüyen prostat, idrar akışını engelleyerek mesanenin tamamen boşaltılmasını zorlaştırır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: Erkeklerde sık idrara çıkma nedenlerinden biri de idrar yolu enfeksiyonları. Bakteriyel enfeksiyonlar, idrar yollarında tahrişe neden olur ve kişide sık idrara çıkma hissi yaratır.

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Şeker Hastalığı: Diyabet erkek sık idrara çıkma durumunun bir diğer nedenidir. Bu hastalık vücutta su kaybına neden olduğu için kişide sık idrara çıkma hissine yol açar.

Mesane Problemleri: Mesane irritasyonu, iltihap veya diğer mesane sorunları, erkeklerde sık idrara çıkma probleminin nedeni olur. 

İdrar Yolu Tıkanıklıkları: İdrar yollarında oluşan herhangi bir tıkanıklık, idrarın serbest bir şekilde akmasını engeller. Bu durum da sık idrara çıkma sorununa yol açar.

Tüm bu nedenlerin yanı sıra erkeklerde sık idrara çıkma problemi farklı bir durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle eğer sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsanız sorunun altında yatan nedeni belirlemek için uzman bir hekime danışmalısınız.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Kadınlarda sık idrara çıkma durumu farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkar. Kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri şunlardır;

Üriner Sistem Enfeksiyonları: İdrar yollarına giren bakteriler çeşitli enfeksiyonlara neden olur. Enfeksiyonlar, kadınlarda sık idrara çıkma nedenlerinden biridir. Bu durum idrar yaparken yanma ve acı hissiyle ortaya çıkar.

Mesane İrritasyonu: Bazı yiyecek-içecekler veya aktiviteler, mesaneyi irrite eder. Bu durum da sık idrara çıkma durumunu ortaya çıkarır. Bu yiyecek-içecekler içerisinde;

  •         Alkol
  •         Kafein
  •         Baharatlı yiyecekler
  •         Nikotin yer alıyor.

Hamilelik: gebelik durumunda rahim büyüklüğü ve hormon değişiklikleri mesaneyi baskı altına alır. Bu durum da kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri arasındadır.

İdrar Yolu Tıkanıklıkları: İdrar yollarında oluşan tıkanıklık veya daralmalar, idrarın serbestçe akmasına engel olur. Bu durum da sık idrara çıkma sorununu ortaya çıkarır.

Vajinal Enfeksiyonlar: Vajinal mantar enfeksiyonları veya diğer vajinal enfeksiyonlar, idrar yollarını tahriş eder ve kişide sık idrara çıkma hissi oluşturur.

Sık idrara çıkma durumu önemsenecek bir durumdur. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız uzman hekiminize başvurmalısınız. Şikayetleriniz doğrultusunda gerekli muayene ve testlerle sorunun kaynağını belirleyebilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık sık idrara çıkma durumu birçok insanın karşılaştığı bir durumdur. Eğer sizde olması gerekenden fazla bir şekilde idrara çıkıyorsanız bu durumun altında yatan farklı sebepler vardır. Peki sık idrara çıkma nedenleri nelerdir?

Sık idrara çıkma sebepleri olarak;

  •         Üriner sistem enfeksiyonları
  •         Hamilelik
  •         Mesane irritasyonu
  •         İdrar yolu tıkanıklıkları
  •         Vajinal enfeksiyonlar
  •         Interstisyel sistit

Bu nedenlerden bir veya birkaçından dolayı sık idrara çıkma durumunu yaşayabilirsiniz.

Sık İdrara Çıkmaya Ne İyi Gelir?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık idrara çıkma sorununu hafifletmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Eğer bu yöntemleri denediğiniz halde sık idrara çıkma sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Sık sık idrara çıkma durumuna karşı aşağıda bahsedeceğimiz konulara dikkat edebilirsiniz.  

Dengeli Sıvı Tüketimi: Sık sık idrara çıkma evde tedavisi olarak gün boyunca sıvı tüketimine dikkat edebilirsiniz. Aşırı miktarda sıvı tüketmek de zaman zaman sorunlara yol açar. Bu nedenle su tüketiminde de dengeli bir yaklaşım benimsemek gerekir.

İdrar Yolu Hijyeni: Cinsel ilişki sonrasında idrara çıkma ve genital bölgenin temizliğine özen göstermek idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.

Diyet Değişiklikleri: Baharatlı yiyecekler veya asidik gıdaların tüketiminin sınırlandırılması, mesane üzerindeki baskıyı azaltır.

Sıvı Seçimi: Kafein ve alkol gibi idrar yollarını uyarabilen maddelerin tüketimini sınırlamak, mesane irritasyonunu azaltır.

Sık İdrara Çıkma Tansiyonu Düşürür mü?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık idrara çıkma, genellikle tansiyonu doğrudan etkilemeyen bir durumdur. Ancak, bazı durumlar ve hastalıklar sık idrara çıkma ile ilişkilendirilir. 

Yeterli Sıvı Alımı: Sık idrara çıkan bir kişi, yeterli miktarda sıvı alımına devam etmezse bu durum dehidrasyona ve düşük tansiyona yol açar.

Diabetes Insipidus: Vücutta su dengesini düzenleyen antidiüretik hormonun eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda fazla miktarda su kaybı ve sık idrara çıkma ortaya çıkar. Yaşanan su kaybı, hafif bir dehidrasyona ve potansiyel olarak düşük tansiyona neden olur.

Sık İdrara Çıkma Tedavisi

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık idrara çıkma tedavisi, sorunun altında yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterir. Fakat genel olarak sık idrara çıkma durumunun tedavisini şu şekilde sıralayabiliriz:

Altta Yatan Nedenin Belirlenmesi: Öncelikle, sık idrara çıkmanın altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonları, prostat sorunları, interstisyel sistit gibi çeşitli faktörler sık idrara çıkmanın nedeni olabilir.

İlaç Tedavisi: Altta yatan nedene bağlı olarak doktorunuz ilaç tedavisi önerebilir.

Diyet ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Bazı durumlarda, sıvı alımının düzenlenmesi, kafein ve alkol tüketiminin sınırlanması gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, sık idrara çıkma sorununu azaltabilir.

Mesane Eğitimi ve Fizyoterapi: Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için kegel eksersizleri ve diğer pelvik taban rehabilitasyon teknikleri, sık idrara çıkma sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Strese Bağlı Sık İdrara Çıkma Durumu

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Strese bağlı sık idrara çıkma birçok insanın yaşadığı yaygın bir durumdur. Srres vücutta çeşitli fizyolojik değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler bazen mesane fonksiyonlarını da etkiler. Strese bağlı sık idrara çıkma durumunun bazı olası nedenleri vardır.

Bu nedenler içerisinde;

Stres Hormonları: Stres, kortizol ve adrenalin gibi hormonların salınımını artırır. Bu hormonlar da idrar yapma ihtiyacını artırır.  

Pelvik Kas Gerilimi: Stres, pelvik bölgedeki kasların gerilmesine neden olur. Bu durum da mesane kontrolünü zorlaştırabilir ve kişide sık idrara çıkma hissini tetikler.

Aksiyete ve Stresle İlgili Bozukluklar: Anksiyete bozuklukları ve stresle ilişkili durumlar, vücudun genel olarak hassas hale gelmesine ve mesane aktivitesini etkilemesine neden olur.

Sıkça Sorulan Sorular

SIK İDRARA ÇIKMA HANGI HASTALIK BELIRTISI?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sık sık idrara çıkma durumunun üriner sistem enfeksiyonları, hamilelik, mesane irritasyonu, idrar yolu tıkanıklıkları, vajinal enfeksiyonlar, interstisyel sistit gibi farklı birçok sebebi olabilir. Fakat bu durumunun altında yatan nedeni bulabilmek için bir uzman hekime başvurmak şarttır.

ÇOK SIK İDRARA ÇIKMA NEDEN OLUR?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Çok sık idrara çıkma durumu belirli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebepleri bulmak için de uzman bir hekime başvurmak gerekir. Gerekli testler ve muayene ile çok sık idrara çıkma durumunun nedeni ortaya çıkar.

NORMAL BIR İNSAN KAÇ SAATTE BIR İDRARA ÇIKAR?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, Sıvı alımı, idrarın miktarını ve sıklığını etkileyen önemli bir faktördür. Örneğin, daha fazla su içen bir kişi genellikle daha sık idrara çıkar. Kafein ve alkol gibi diüretik etkisi olan maddelerin tüketimi de idrar sıklığını oldukça etkiler. Bu nedenle idrara çıkma durumu kişiden kişiye farklılık gösterir.

HANGI SIKLIKLA İDRARA ÇIKILIR?

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç.  Dr. Deniz Acar, İdrar sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Özellikle tüketilen içeceklerin miktarı idrar sıklığını ortaya koyar. Bu nedenle idrara çıkma durumu için belirli bir aralık yoktur. Ancak, kişinin idrar sıklığında ani ve belirgin bir varsa bu durum bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.