Bu haber kez okundu.

Siirt’te 92 Yaşında Kadın Hasta Saçlı Deride Cilt Kanserinden Ameliyat Oldu

92 yaşında kadın hasta Özel Siirt Hayat Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder tarafından Saçlı deride cilt kanserinden ameliyat oldu.

Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder tarafından yapılan ameliyat uygun şekilde fleb çevirmekle tedavi edildi.

Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder Flep tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

FLEP NEDİR?

Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder,Flep vücutta isimlendirilen ya da isimlendirilemeyen kan damarları ile beslenen doku parçasının bulunduğu yerden kaldırılarak yakın veya uzak başka bir alanda eksik olan dokunun sağlanması için kullanılmasıdır. Flep dokusu  ya kan dolaşımı hiç kesilmeden başka bir noktaya taşınır, ya da götürüldüğü yerde damar onarımı yapılarak o bölgede  damarlar vasıtasıyla beslenmesi sağlanır.

Flepler, daha kalın, daha büyük olması ve pek çok dokunun aynı anda nakil için kullanılabilmesi nedeniyle daha geniş, derin ve komplike yaraların kapatılmasında kullanılır. Deri, kas, kemik, fasya dokuları tek tek kullanılabildiği gibi, birlikte de kullanılabilir. Fleplerin greftlerden en önemli farkı fleplerde  besleyici damar ve/veya sinirlerin de bulunmasıdır.

 Flep dokusu içinde cilt,ciltaltı doku, kas, kemik, kıkırdak,sinir, damar, tendon, fasya gibi dokuların biri yada birkaç tanesi birlikte bulunabilir. Ayrıca bağırsak gibi iç organlar da flep olarak kullanılabilir.

FLEPLER HANGİ AMAÇLARLA KULLANILABİLİR?

Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder,Flepler, açık yara kapatılması, bir bölgenin oluşturulması amacıyla pek çok yerde kullanılabilir:

-Travma veya kanser ameliyatları sonrası cilt yarası kapatılması için

-Greft (deri yaması) kullanılması uygun olmayan yaraları kapatmak için

-Diyabete bağlı yaralar, yatak yaraları, damar yetmezliğine bağlı bacak yaraları gibi yaraları kapatmak için

-Travma ya da kanser cerrahisi sonrası oluşan kemik eksikliklerini kemik dokuyla kapatmak için

-Yanık nedeniyle oluşan parmak veya diğer kol bacak bölgesi yapışıklık ve kasılmalarını açmak için

-Doğuştan vajinası olmayanlara, vajina oluşturmak için

-Uzun süreli yüz felci olanlara, kas nakli ile yüz hareketi sağlamak için

-Meme kanseri nedeniyle meme dokusu olmayanlara yeniden meme yeniden meme yapılması için

 LOKAL FLEP NE DEMEKTİR?

 Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder,Bir açık yaranın kapatılması ya da bir cilt probleminin düzeltilmesi için, probleme hemen yakın bir bölgede yapılan flep uygulamasına ‘lokal flep’ ya da bölgesel flep  uygulaması denir. Rekonstrüktif cerrahi alanında çok sık kullanılan fleplerdir. Örneğin, burun üzerindeki bir cilt kanserinin çıkarıldıktan sonra, açık kalan bölgenin hemen yakındaki dokularla çeşitli doku çevirme teknikleriyle kapatılması, ya da yanık sonrası bir parmakta oluşan cilt kasılmasının’Z-plasti’ yöntemi ile açılması…

SERBEST FLEP NE DEMEKTİR?

 Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder,Vücutta bir dokunun (deri, kemik, kas…) bulunduğu yerde tüm bağlantıları damar ve/veya siniriyle beraber koparılarak, başka bir yere taşınması ve o yerde var olan damar ve/veya sinirlere bağlanması işlemi ‘serbest flep’ cerrahi işlemidir. Özel eğitim gereken bu yöntemlerde, mikroskop kullanılır.

-Vücuttaki bir yara bölgesinde, ciddi bir açıklık olduğunda

-Deri greftleri veya lokal flepler yarayı kapatmakta yetersiz kaldığında

-Açık yarayı kapatırken daha iyi bir sonuç istendiğinde

-Açık bölgedeki eksik dokuyu aynı kıvamdaki bir dokuyla kapatma veya yeniden oluşturma gerektiğinde ( çene kemik kanseri ameliyatı sonrası oluşan kemik eksikliğini kemik doku ile yeniden oluşturmak gibi…)

 Serbest flep kullanımı gerekebilir.

SERBEST FLEP AMELİYATLARI BAŞARI ŞANSI NEDİR?

 Özel Siirt Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent. Dr. Akın Önder,Serbest fleplerde başarı, cerrahın bu ameliyatların sıklıkta yapıldığı merkezlerde eğitim alması ve tecrübeli olması yanında hastanın var olan probleminin ciddiyetine de bağlıdır.

Örneğin damar  hastalığı olan bir hastanın açık yarası için uygulanacak serbest flep ameliyatı, damar tıkanmaları nedeniyle  başarısızlığa uğrayabilir. Yara yerinde oluşabilecek ciddi bir enfeksiyon, başarılı bir ameliyatı başarısız hale getirebilir.

Bu nedenlerle, serbest flep ameliyatlarında, doğru hastalarda doğru flep ameliyatı uygunluğu seçimi, risklerin tartılması, ameliyat sonrası erken dönemde sıkı takip çok önemlidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.