banner124

Bu haber kez okundu.

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Vural, Basınla Bir Araya Geldi

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabibi Prof. Dr. Selahattin Vural, hiç kimsenin hastane  de satın almalarda ve nede tedavilerde akçalı işlerden söz edemeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Vural hastanede düzenlediği basın toplantısında hastane ile ilgili bilgiler verdi.

Açık ve şeffaf bir politikadan yana olduğunu belirten Prof. Dr. Vural bu güne kadar bir duyum almadığının altını çizdi ve ancak hastanede gerek  satın alma işlemlerinde ve gerekse muayene ve tedavilerde böyle bir şeyi duyduğu anda gereğini yapacağını belirterek, olması halinde bu tür işlemlerin mutlaka kendisine bildirilmesini istedi.

Prof. Dr. Vural, hastaneden yürütülen bazı hizmetlerin ihale yoluyla alındığını belirterek, süreleri bittiğinde bunları tekrar değerlendireceklerini ifade ederek kendisinin bütün hizmetlerin hastane bünyesinden yürütülmesinden yana olduğunu söyledi.

Öz geçmişi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Selahattin Vural, 44 yıllık bir hekim olduğunu ve  bir çok ülkede de cerrah olarak görev yaptığını, bu güne kadar  büyük çoğunluğu troid alanında olmak üzere  7 binin üzerinde ameliyat yaptığını ifade etti.

Siirtli olduğunu ve Siirt’e hizmet için geldiğini belirten Prof. Dr. Vural “Eğitim ve Araştırma Hastanesi baştabipliği görevine başladıktan sonra öncelik verdiğim konuların başında  kurumsallaşma gelmektedir.
Bunun için personelle sık sık toplantılar yapıyor ve hizmet içi eğitim çalışmaları yapıyoruz. Doktorlarımız için imza kartonu çalışması yaptık. Polikliniklere sabah saat 08.30 da başlanıyor. Hastanın karşısına hep beyaz üniformamızla çıkıyoruz.”  Dedi.

Pandemide vaka sayısının azalması ile birlikte bütün klinik ve ameliyathaneleri hizmete açtıklarını belirten Prof. Dr. Vural vatandaşların hiç çekinmeden gelip muayene ve tedavilerini olabileceklerini söyledi.

Hastanede çalışmaların normale dönmeye başladığını ifade eden Prof.Dr Vural “Günde 5-6 bin hastayı muayene, 70-80 hastayı da ameliyat ediyoruz. Acilde de 700-800 hastanın tedavisi yapılıyor. Yoğun bakım yatak sayımızı arttırdık.  Yeni eklenecek olan 9 yatakla birlikte yatak sayımızı ikiye katlamış olacağız. 38 yoğun bakım yatağımız olacak. Yatak doluluk oranımız % 80’lere ulaştı.”  Dedi.

Hastanede ana dallarda doktor sıkıntısı olmadığını , ancak ülke genelinde olduğu gibi yan dallarda sıkındı yaşandığını belirten Prof. Dr. Vural il dışına sevkleri de minimum düzeye indirdiklerini söyledi.

Hastane oteli projesinden de bahseden Prof. Dr. Vural, özellikle uzak ilçelerden gelen hasta yakınlarının çimenlerin veya bankların üzerinde yattıklarını belirterek bunların konaklamaları için  15-20 yataklı bir hastane oteli yapmak istediğini ve bu düşüncesini açtığı AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaçın  yapımını  üstlendiğini ifade etti. Prof. Dr. Vural bu otel için yer aralığında olduklarını söyledi.

Hizmeti vatandaşın ayağını götürmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Vural bu amaçla kalabalık mahallerde temel sağlık hizmetlerinin verilebileceği semt poliklinikleri açmayı planladığını açıkladı.

Medikal onkoloji uzmanının atanması halinde kanser hastalarını kemoterapilerinin burada yapılacağını belirten Prof. Dr. Vural “Bu branşta bir uzman atanması için çalışıyoruz. Biyopsi laboratuvarını açtık. Troid ve meme biyopsileri için vatandaşlarımız başka illere gitmeyecek. Çocuk alerji testlerini burada yapacağız. Diyabet polikliniğini de açtık.“ dedi.

Pandemiyi değerlendiren Prof. Dr. Vural geldiğimiz noktanın sevindirici olduğunu ancak bunun rehavete yol açmaması gerektiğini belirterek  şöyle dedi“ Şu anda hastanemizde 8 pandemi hastası bulunuyor.
Yoğun bakımda da  3 hastamız var. Bunlardan bir tanesi entübe olmuş durumda. Diğerlerinin durumu gayet iyidir. Pandemi de alının sonuçta valimizin, sağlık müdürümüzün, sağlık çalışanlarının, STK’ların  ve vatandaşların büyük katkısı vardır.”

Hastanenin arsasının yeterli olmadığını ifade eden Prof. Dr. Selahattin Vural hastanenin bitişiğindeki KYK ye ait yurt binası arsasının kendilerine tahsis edilmesini isteyerek, bu konuda kamuoyu başta olmak üzere herkesin desteğini beklediklerini belirtti.

Basın toplantısında daha sonra göreve başlayan 2 profesör, 1 doçent  ve 1 doktor öğretim görevlisi basına tanıtıldı.

Toplantı basın mensuplarının sorularının cevaplandırılması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.