banner124

Bu haber kez okundu.

Göz Doktoru Şaban Kılıç, Yılda Bir Göz Muayenesi ile Göz Sağlığınızı Koruyun

Tüm duyu organları arasında en büyük öneme sahip olan gözler, çevreyi algılamak için kullandığımız en önemli araçlar.

Çevre ile etkileşimlerin %80’inden sorumlu olan gözlerin, düzenli göz muayeneleri ile korunabileceğini belirten Siirt Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şaban Kılıç, düzenli göz muayenelerinin kazanımları ve ihmal edildiğinde oluşabilecek sonuçlar ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor.

Vücudun dış etkenlere karşı en savunmasız organı olan gözler, aynı zamanda algılama ve etkileşim kurma konularında da büyük bir görev üstleniyor.

Siirt Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şaban Kılıç, düzenli göz muayenelerinin göz sağlığının korunmasında oynadığı önemli rol ile ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Muayene için görme problemlerinin oluşması beklenmemeli

Siirt Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şaban Kılıç, “Gözlerimiz, etrafımızdaki dünyayı algılama konusunda, farkında olmasak dahi en büyük rolü üstlenen organlarımızdır. Gözlerde oluşabilecek ve zamanında teşhis konulup tedaviye yönlendirilmeyen tüm rahatsızlıklar, günlük fonksiyonlarda aksamalara sebep olmanın yanı sıra, yaşam kalitesini de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilecek sonuçlar oluşmasına yol açıyor.

Ne yazık ki, genellikle kişinin yaşam kalitesi etkilenmeye başlayana kadar göz muayeneleri akla gelmiyor. Farkında olunmayan pek çok göz problemi, görme kabiliyetini ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle glokom gibi herkeste oluşma potansiyeline sahip ve ileri seviyelere gelene kadar belirtileri zor tespit edilen hastalıklara karşı, düzenli göz muayenelerini gerçekleştirmesi görme kabiliyetinin muhafaza edilmesi açısından çok büyük önem taşıyor” ifadelerini kullanıyor.

Görme kaybı ve körlüğün en büyük sebepleri bu hastalıklar

Pek çok farklı hastalığın, zamanında teşhis ve tedavisi gerçekleşmediğinde körlüğe varabilecek sonuçlar doğurabildiğini belirten Siirt Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şaban Kılıç, “Gerekli önlemler alınmaz ise, gözleri ve görme duyusunu tehdit eden pek çok ciddi rahatsızlık bulunuyor.

Tüm dünyada görme kayıplarının en önemli sebepleri arasında zamanında müdahale edilmeyen kırma kusurları, glokom, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ve diyabetik retinopati bulunuyor. Tüm bu rahatsızlıkların görme kabiliyetinde oluşturabileceği olumsuz etkileri önlemek için, düzenli göz muayeneleri ile erken teşhis ve müdahale edilmesi gerekiyor. Özellikle glokom gibi, ancak belli bir seviyede ilerledikten sonra belirtileri fark edilebilen hastalıkların önlenmesi için tek önlem, hastaların en az yılda bir gerçekleştirilecek periyodik muayeneleri gerçekleştirmeleridir” diyor.

En çok bu kesimlerin dikkat etmesi gerekiyor

Görme kaybı vakalarının, toplumun her kesiminden insanı etkileyebileceğini belirten Siirt Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şaban Kılıç, belirli grupların özellikle dikkatli olması gerektiğini belirtirken, “Özellikle çocuklar, düzenli olarak araç kullananlar, yaşlı vatandaşlar ve çalışanların yaşayacakları görme problemleri, büyük önem taşıyor.

Çocukluk dönemindeki görme kayıpları ve problemleri, akademik başarısızlık, davranış bozuklukları ve sorunlu bir yetişkinlik hayatına varabilecek ciddi sorunların temelinde yatan sebep olabilir. Görme problemleri, yaşam kalitesinde yarattığı tahribata ek olarak iş gücüne mensup kişilerde direkt, yaşlı vatandaşlarda ise dolaylı olarak ciddi ekonomik kayıplara da yol açabiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı, herkesi göz muayenelerini düzenli olarak gerçekleştirmeye ve göz sağlıklarını güvence altına almaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasta yakını 4 ay önce

Kendisine kızımızı göz tembelliği sebebiyle götürdük.Çocukla bir iletişim kurma yaklaşiminda bulunmadı üstelik çocuğun moralini bozup tefaviye tepkili olmasına sebep oldu.Teşhis doğru ama tedavi sağlıklı olmadı bizim açımızdan büyük bir maduriyetti.