Bu haber kez okundu.

Siirt Adliyesine Tercüman Alınacak
banner232

Siirt Adliyesi ifade alma ve mahkeme süreçlerinde görev almak üzere değişik dillerde tercüman görevlendirmesi yapacak. İsteklilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, en az ilkokul mezunu ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş gerekiyor.

Müracaatlar 28 ekim tarihine kadar Siirt Adliyesine yapılabilecek. Tercüman görevlendirilecek bazı diller; İngilizce, Fransızca,Almanca, Arapça , Kürtçe, Zazaca, Suriye dili.

04/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 202. maddesine dayanılarak 28578 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Ceza Muhakemesi Kanununa Göre Tercüman Listelerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Yönetmeliğin 1. ve 2. Maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanunun 202. maddesi gereğince soruşturma veya kovuşturma evresinde meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilmeyen ya da engelli olan mağdur, tanık, şüpheli veya sanığın iddia veya savunmaya ilişkin beyanlarının, kovuşturma evresinde iddianamenin okunması ve esas hakkındaki mütaalanın verilmesi üzerine sanığın kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapacağı sözlü savunmasının, Türkçe'ye çevrilmesi için oluşturulacak Siirt Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığınca düzenlenecek 2023 yılı tercüman bilirkişi listesine başvurmak için başvuru tarihi, istenen belgeler ve kabul şartları aşağıda belirtilmiştir.

BAŞVURU ŞARTLARI                                                                               

1-  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 2-  Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olmak, 3-  En az ilkokul mezunu olmak 4-  Başvuru tarihinde 18 yaşım tamamlamış olmak 5-  Affa uğramış ya da ertelenmiş olsalar bile, Devlete ve adliyeye karşı işlenen suçlar, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yer alan suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olmaması veya hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak, 6-  Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından yasaklanmamış olmak, 7-  Komisyonun yargı çevresinde oturmak veya mesleki faaliyetini icra etmek, 8-  Başka bir komisyonun listesinde kayıtlı olmamak,

İHTİYAÇ DUYULAN DİLLER                                                        :

İngilizce, Fransızca, Almanca, Afganca, Arapça, Hollandaca (Flemenkçe), Farsça, Afgan Farsçası, Kürtçe, Zazaca, Danimarkaca (Danca), Azerice, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Gürcüce, Moğolca, Suriye dili, İran dili,  Sağır ve Dilsizler için İşaret Dili ile diğer tüm diller

BAŞVURU USULÜ                                                                                                :

Başvuru Yeri : Tercüman olarak görev yapmak isteyenlerin www.siirt.adalet.gov.tr internet adresinde yayınlanan Komisyonumuza ait bilirkişilik ilan metninin ekinde bulunan başvuru dilekçe örneği, dil beyanı ve diğer istenen belgelerle birlikte şahsen Siirt Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı'na başvurmaları veya mahalli Cumhuriyet Başsavcılıkları aracı kılınmak suretiyle burada belgelerin asılları gösterilip onaylattırılarak mahalli Cumhuriyet Başsavcılıkları vasıtasıyla APS ile 28 Ekim 2022 tarihi mesai bitimine kadar Siirt Adalet Komisyonu Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir. 28 Ekim 2022 tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

Başvuru Tarihi : Tercüman bilirkişi olarak listeye kaydolmak isteyenlerin başvuruları 03 Ekim 2022 Pazartesi günü başlayıp, 28 Ekim 2022 Cuma günü mesai bitiminde sona erecektir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz. Başvuru dilekçesinde ayrıca kendisine ait bir banka hesap bilgilerinin belirtilmesi gerekir.

BAŞVURU DİLEKÇESİNE EKLENECEK BELGELER:

1-Başvuru dilekçesi, 2-T.C. kimlik numarasını gösterir resmi makamlarca verilen belgenin fotokopisi( nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) 3-Adrese dayalı nüfus kayıt örneği, 4-Tercüman olmak istediği dil veya diller ile işaret diline ilişkin diploma, ruhsatname, sertifika gibi belgelerin aslı veya komisyonca onaylanmış örneği, böyle bir belgenin olmaması durumunda tercümanlık faaliyetini yerine getirecek derecede dil bildiğinin yazılı olarak beyanı,

5- İki adet vesikalık fotoğraf 6-Mezuniyet durumunu gösterir belgenin aslı veya komisyonca onaylanmış örneği 7-Sabıka kaydı. 8-Başvuru kabul şartlarından 6. maddede belirtilen disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından yasaklanmamış olduğunu gösterir belge Bir önceki yıla ait Bilirkişi Listesinde kayıtlı olanların, (1), (2), (3),(5),(7) ve (8) maddelerdeki belirtilen belgelerle yeniden müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde banka şubesi ve IBAN numarası bilgilerinin belirtilmesi gerekmektedir.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Başvurular, başvuranların adları, bildikleri dil veya diller ile işaret dili, varsa çalıştıkları kurum ve kuruluşların adları, açık adresleri yazılmak suretiyle komisyonca kaydedilir. Başvurular, komisyon tarafından 30 Kasım 2022 tarihine kadar değerlendirilerek 8'inci maddede belirtilen belgelerin eksik olması va da başvuru sahibinin 6' ncı maddedeki şartları haiz olmaması hâlinde, talebin REDDİNE karar verilir. Redde ilişkin karar ilgilisine ilanen tebliğ olunur. Talepleri uygun görülenlerin adları, bildikleri dil veya diller ile işaret dili, varsa çalıştıkları kurum ve kuruluşların adları, açık adresleri yazılarak oluşturulan liste en az yedi gün süre ile adliye divanhanesine asılır ve elektronik ortamda ilân edilir.

YEMİN Listeye kabul edilenlere, 09/12/2022 günü saat 10:00 ila 12:00 arasında, mazeretli olup belirtilen tarihte yemin edemeyenlere ise 16/12/2022 günü saat 10:00 ila 12:00 saatleri arasında “Ceza Muhakemesi Kanununa Göre Adli Yargı Adalet Komisyonlarınca Tercüman Bilirkişi Listelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin” 10. maddesi hükmü gereğince Siirt Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından Siirt Adliyesi toplantı salonunda yemin ettirilecektir.

LİSTELERİN İLANI

Yemin eden tercümanlardan oluşan liste, 30 Aralık 2022 tarihine kadar Siirt Adliyesi internet sitesi www.siirt.adalet.gov.tr adresinde ilan edilerek, bir örneği de Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğüne ve mahkemelere duyurulmak üzere merkez ve bağlı ilçe Cumhuriyet Başsavcılıklarına dağıtımlı olarak gönderilecektir. İlan olunur.28/09/2022

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.