banner124

Bu haber kez okundu.

Vali Atik, “Transferleri Sponsorlar, İş Adamları ve Müteahhitlerden Sağlıyoruz”

Siirt Valisi Ali Fuat Atik,  ‘Yerel ve Yaygın Basın Mensupları Buluşması’ kapsamında ilimizde görev yapan gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi.

Birçok önemli konulara değinen Vali Atik, Siirt İl Özel İdaresi Spor, Ilısu Barajının engel koyduğu köylere ulaşım, Corona Virüsü, Siirt Havalimanı, kentin kanayan yarası tefecilik ve İçişleri Bakanlığı’nca Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde başlatılacak ‘Üst Düzey Uyuşturucu ile Mücadele’ konularına değindi.

“YSE EFSANESİ DEVAM ETSİN DİYE KULÜBÜMÜZÜN ADINI SİİRT İL ÖZEL İDARESİ SPOR YAPTIK”

Siirt İl Özel İdaresi Spor’un başarıları artıkça, hakkında çıkan algılarında arttığını belirten Vali Atik, “Biz Özel İdarenin parasını spor kulübüne harcayamayız. Bunu net olarak söyleyeyim. Zira yasalar buna da engeldir.

Bizim kulübümüzün adı özel idaresi spor kulübüdür. Neden kulübümüzün adını özel idaresi spor kulübü koyduk. 70’li 80’li yıllarda adını dünyaya duyurmuş Siirt YSE Spor vardı. Biz o ismi canlandıralım dedik.

Benim ilk arzum o YSE ismini almaktı. Fakat yasal bir engel vardı, YSE kapatılmış bir kulüp olduğu için, bizde adını il özel idaresi spor koyduk. Biz kendi aramızda takımızı YSE Spor olarak anıyoruz. Çünkü o bir efsane, tarihe damga vurmuş bir efsane idi.” Dedi.

KULÜBÜMÜZÜN KURUŞ MASRAFI VALİLİK VE İL ÖZEL İDARE ÖDENEĞİNDEN KARŞILANMIYOR, “TRANSFERLERİ SPONSORLAR, İŞ ADAMLARI VE MÜTEAHHİTLERDEN SAĞLIYORUZ”

Siirt İl Özel İdaresi Spor Kulübünün giderlerinin Valilik ve Özel İdare bütçesinden karşılanıyor algına açıklık getiren Siirt Valisi Ali Fuat Atik, “Siirt İl Özel İdaresi Sporun şu an ki başarılarından dolayı birileri bunu pompalıyor, bakın hesaplarımız açıktır, isteyen inceler, biz bunun hesabını vermeye hazırız.

Devlet kurumları Sayıştay denetimlerine tabidir. Müfettişler denetler. Biz kafamıza göre Siirt Sporun giderlerini Resmi bütçeden karşılayacak değiliz. Bu asla söz konusu değildir. Biz bu işi nasıl finanse ediyoruz. Biz sadece Özel idareye ait olan takım otobüsünü kullanıyoruz. Deplasmanlara giderken otobüsün geliş, gidiş masraflarını biz özel idare bütçesinden karşılıyoruz. Yalnızca bu kadar.

Biz takımın bütçesini sponsorlarımızdan, iş adamlarımızdan ve müteahhitlerimizin katkı ve bağışlarından karşılıyoruz. Şampiyonluğa giden yolda bize çelme takmak için kamuoyunun desteğini azaltmak için, Siirt’in birleşimini kırmak için, bu tür dedikodular ortaya çıkarılıyor” Dedi.

Vali Atik ayrıca, Özel İdaresi’ne ait araziden kurulan Alt yapı tesisinin kullanım karşılığı Siirt Özel İdaresi Spor Kulübünün her ay 10 bin Lira kira verdiğini sözlerine eklerken, Siirt Spor- Cizre Spor karşılaşmasında göstermiş oldukları centilmenlik örneğinden dolayı özellikle Siirt sporlu taraftarlara teşekkür etti.

ILISU BARAJININ ENGEL KOYDUĞU KÖYLER 1 DEĞİL 2 KÖPRÜ YAPACAĞIZ

Ilısu Barajının yolları kapadığı ve engel koyduğu köylere ulaşımı giderme hususunda Cumhurbaşkanlığı’na brifing verdiklerini belirten Siirt Valisi Ali Fuat Atik, “Cumhurbaşkanlığı’ndan beni aradırlar, bana Ilısu Barajının su tutmasıyla birlikte ulaşımı engellenen köylerimiz için ne yapılabilir diye benim kanaatimi sordular.

Cumhurbaşkanlığı’na brifing verdim. Bu durumdan sadece köylüler değil, güvenlik güçlerimiz, sağlık çalışanlarımız, öğretmenlerimiz etkileniyor. Oradan gelecek veya buradan gidecek vatandaşlarımız ciddi bir mesafe kat etmek zorunda kalacak.

Biz vatandaşımızın bu güne kadar alışmış olduğu konforu biz bozamayız dedim. Siirt adına gereken bilgileri aktardım. Biz bu sorunun giderilmesi için 2 köprünün yapılmasını planlanıyoruz. İnşallah yakın zaman içerisinde buraya 2 köprü yapılmak için çıkacak karara göre müjdeyi vereceğiz.

CORONA VİRİSÜ İLE İLGİLİ ÖN GÖRÜLEN TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

İlk olarak, Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyada gittikçe yayılan Corona virüsünün komşu ülke İran’a kadar yayılmasıyla ülkemizde akabinde Siirt’te alınması muhtemel tedbirlerle ilgili demeçlerde bulunan Vali Atik, “ Yanı başımıza kadar dayanan Corona virüsü ile ilgili ön görülen tüm tedbirleri aldık.

Elbette ki, risk altındayız ama bize düşen her türlü tedbirleri aldık. İlimizin çokta etkileneceğini düşünmüyorum. Sıcak havada etkisiz hale düşen bir virüstür Corona Virüsü, çünkü ilimiz gittikçe sıcak havaya kavuşuyor.” Dedi.

Tıp Fakültesi ve Devlet Hastanesi ek bina yapımı ile ilgili işlemlerin de devam ettiğini belirten Vali Atik, hükümetin gündeminde bir valiler kararnamesi olmadığını ve kendisinin de görevinin başında olduğunu, Siirtpor’un da şampiyonluğunu görmek istediğini söyledi.

SİİRT HAVALİMANI PİSTİNİN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLECEK

Siirt Havalimanı ile ilgili spekülasyon ve bazı açıklamalarda bulunan Vali Atik, Siirt Havalimanın uçak iniş ve kalkışlarda sorun yaşadığından pist yönünün değiştirileceğini bu sebeple bir planlama hazırladıklarını belirterek, “ Sürekli uçak seferlerinin iptali ve havalimanına iniş-kalkışlarda uçakların zorlanması hususunda bunun iyileştirilmesini yaptık.

Vali Atik, Havalimanı pisti yönünün değiştirilmesini önerdiğini belirterek, bu öneriyi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve ilgili bakan yardımcısına aktardığını ifade ederek; “Şimdi bu yönde araştırmalar yapılıyor ve bu araştırmalar olumlu sonuç verirse pistin yönünün değiştirilmesi için çalışmalar başlatılacak.

Terminal ihalesi iptal edildi. Zaten bu durumdaki bir havalimanı için terminal binasının çok fazla bir işlevi olmazdı. Ancak şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, havalimanın Kurtalan’da kurulması gibi bir düşünce veya bir karar yoktur. Bu araştırmalar olumsuz sonuç verdiği takdirde başka alternatifler araştırılacak ve o zaman Kurtalan değerlendirilebilir” dedi.

SİİRT’TE TEFECİ MAĞDURU ÇOK ŞİKÂYETÇİ OLAN YOK

Siirt’in kanayan yarası ‘Tefecilik’ ile mücadele ile ilgili de konuşan Vali Atik, “Siirt’te Tefecilerden mağdur olan çok ama şikayetçi olan yok’ dedi.

Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında tefecilikle mücadele ettiklerini söyleyen Vali Atik, tefeci mağdur olan vatandaşların şikayetçi olma noktasında çekindiğinden hukuken mücadele etmekte zorlandıklarını belirtti.

Vali Atik, “ Tefecilikten ağzı yanan kişiye gel ifade ver diyoruz. ‘Ben vermem’ diyor. Diyoruz ki, kimliğini gizli tutacağız. Kişi ifade vermeye gelmiyor. Siz yapın diyor. Devlerin bir işleyişi var. Devlet kurallarla hareket ediyor. Ben tefeciyi tutup, sen tefecisin desem, adam benden delil istemez mi?. Vatandaş tefecinin ispatı konusunda yardımcı olmuyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ‘ÜST DÜZEY UYUŞTURUCU’ MÜCADELESİ BAŞLIYOR

İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ‘Üst Düzey Uyuşturucu ile Mücadele’ başlattığını belirten Vali Atik, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde uyuşturucu ile mücadele de ‘Üst Düzey Mücadele’ çalışmasının startını verdi.

Hiç kimse kendini devletten büyük zannetmesin. Devlet bazen ölü taklidi yapar. Uyuşturucu taciri ve ile kullanıcısı ile üstün bir mücadele etmeye başlıyoruz. Uyuşturucu illetinin kökünü kazıyacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.