Bu haber kez okundu.

Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, “El Verin, Ev Yapalım” Sloganıyla Başlatılan Konut Seferberliği Toplantısına Katıldı
banner229

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) deprem bölgesinde konut seferberliği başlattı. Hisarcıklıoğlu, 1 milyar lira nakdi katkı vererek kampanyayı başlattıklarını duyurdu.

“El verin, ev yapalım” sloganıyla başlatılan konut seferberliğine ilişkin ayrıntılar TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve TOBB Türkiye Sektör Meclis Başkanlarının katılımıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu; TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Oda/Borsa başkanlarının katılımları ile düzenlenen “Deprem Bölgesi Konut Seferberliği Basın Toplantısı”na video konferans yöntemiyle katıldı.

İkiz Kulelerde düzenlenen basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, her milli meselede olduğu gibi deprem sonrasında da Oda ve Borsaların, sektör meclislerinin, kadın ve genç girişimci kurullarının hızla seferber olduğunu ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili; “Bugüne kadar 6 uçak, 7 gemi ve 4.157 TIR ve 725 kamyon yardım malzemesi ile 5.699 çadır, 1.418 konteyner, 551 iş makinesi ve mobil vincin bölgeye sevkini sağladık.
Geçici barınma imkanları sağlamak üzere yaklaşık 6 bin çadır ve 3870 konteynır temin ettik.Hizmetler Sektör Meclisimiz 24 noktada yemek mutfağı kurarak, 3.5 milyon kişilik sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirdi.Halen bölgede kurulu 5 çadırda, iftar ve sahur dahil olmak üzere 4 öğün sıcak yemek sunmaya devam ediyoruz.

İnşaat malzemesi üreticileriyle bir araya gelerek, deprem bölgesinde yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme taahhüdünde bulunduk.Bölge ekonomisinin yeniden ayağa kaldırılması adına 4 proje başlattık.
Deprem bölgesinden mal almak isteyen firmalarımızı, deprem bölgesindeki üreticilerle eşleştirdik. Ulusal gıda perakendecileriyle elde ve tarlada kalan tarım ve gıda ürünlerinin satın alınmasına katkı verdik.
E-Ticaret pazaryerleriyle anlaşarak, deprem bölgesindeki satıcılardan komisyon alınmamasını sağladık. Deprem bölgesinde makineleri hasar görmüş firmalar için teknik destek vermeye devam ediyoruz.

Huzurlarınızda, imkânı ölçüsünde her türlü yardımda bulunan, Oda/Borsalarımıza, Sektör Meclislerimize, Kadın ve Genç Girişimcilerimize, şirketlerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Yaralarımızı saracağız, depremden etkilenmiş şehirlerimizi tekrar ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

DEPREMZEDELER İÇİN KALICI KONUTLAR İNŞA EDECEĞİZ” 

Bölgenin toparlanması için kalıcı ve sağlam konutlara ivedilikle ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu; “Bugün de Mübarek Ramazan’da hayırlı bir işi başlatmak, büyük bir adım atmak üzere bir araya geldik.
Bugün TOBB Yönetim Kurulu üyelerimiz, Sektör Meclisi Başkan ve Başkan Yardımcılarımız fiziki olarak aramızdalar. Oda ve Borsalarımızın Yönetim Kurulu Başkanları da videokonferansta bizlerle birlikteler. İşimiz yeni başlıyor.
Depremde yiten canlarımızı elbette geri getiremeyiz. Ancak yüreklerimizi yakan bu acıları bir nebze olsun dindirebiliriz. Oradaki milyonlarca vatandaşımıza yalnız olmadıklarını gösterebiliriz. Bunun da yegâne yolu, birlikten, beraberlikten, dayanışma içinde hareket etmekten geçiyor.
Bir yardımlaşma ayı olan Ramazan-ı Şerif’i, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek için, vesile haline getirmek istiyoruz. Deprem bölgesindeki illeri bizzat ziyaret ettiğimde şunu gördüm. Bölgenin toparlanması için kalıcı ve sağlam konutlara öncelikle ihtiyaç var.

Devletimiz kapsamlı bir inşaat programı başlattı. Biz de Türkiye’nin tüccar ve sanayicileri olarak burada yerimizi almalıyız. Bundan dolayı da ülke çapında, iş dünyamızın ve hayırseverlerin desteğini almak üzere ‘İş Dünyası Konut Seferberliği’ni kampanyasını hayata geçirmeyi kararlaştırdık. Bu kapsamda, depremzedeler için kalıcı konutlar inşa edeceğiz” dedi.

1 MİLYAR LİRALIK NAKDİ KATKI

Kampanya doğrultusunda TOBB ve iştiraklerinde zorunlu olanlar dışında tüm harcama ve yatırımların ertelendiğini veya durdurulduğunu ve tüm kaynakların işe seferber edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, 1 milyar lira nakdi katkı vererek kampanyayı başlattıklarını duyurdu.

Konuyla ilgili detayları aktaran Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:“Odalarımızla, Borsalarımızla, Sektör Meclislerimizle, Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızla, yani camiamızın tamamıyla da buna dahil oluyoruz.
Onlar, 81 il ve 160 ilçede, bu işin önderliğini üstlenecek ve yerele yayılmasını sağlayacaklar. Ve şimdi buradan tüm iş dünyamızı ve hayırsever vatandaşlarımızı da bu seferberliğe davet ediyoruz.
Unutmayalım ki, bizler el ele verdiğimizde, aşamayacağımız zorluk yoktur. Gün, bir olma, beraber olma, kenetlenme günüdür.  Gün Birlik Olma Günü’dür. Siz de gelin, ister bir blok, ister bir daire, ister bir tuğla karşılığı bağışta bulunun.
Dayanışma ruhumuz ölümsüzleşsin. Millet olduğumuzu gösterelim. Şehirlerimizi tekrar ayağa kaldırmak için destek verelim. Kampanya sloganımızda da ifade ettiğimiz gibi; gelin hep birlikte ‘El Verin Ev Yapalım’ Vereceğini destekle, depremzedelerin yarınlarına umut olalım.”


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.