banner124

Bu haber kez okundu.

Sağlık Sen Baykan İlçesine Temsilci Atadı 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Baykan İlçe Temsilciliğine Nafiz Solmaz, Baykan Devlet Hastanesi İşyeri Temsilciliğine ise Murat Dizmen atandı.

Baykan ilçe Temsilciliğine ve işyeri Temsilciliğine atanan Solmaz ve Dizmen’e, Yetkili Sendika (Sağlık-Sen) Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz Baykan Devlet Hastanesinde düzenlenen tören ile rozetlerini taktı.

Sağlık Sen Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz ve beraberindekiler ilçe Devlet Hastanesinde Pandemi kuralları içinde yaptıkları mini bir tören ile ilçe temsilcisi Nafiz Solmaz ve İşyeri temsilcisi Murat Dizmen’e, Sağlık Sen Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz tarafından temsilcilik belgelerini ve rozetlerini taktı.

Sağlık-Sen Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz: “2021 Yılı Sağlık Çalışanları İçin Çözüm Yılı Olsun”

“2021 yılında sağlık çalışanlarının; adaletsiz döner sermayeden ücret adaletsizliğine, aşırı iş yükünden istihdam yetersizliğine, şiddetten sözleşmelilere kadroya kadar çözüm bekleyen devasa sorunları var. Dönem Toplu Sözleşme masasında yaptığımız itirazlarda sonuna kadar haklıydık. Bu durum bugün çok daha iyi anlaşılıyor. İmza atmayıp şerh koymamız, Hakem Kurulu’nun hayali rakamları içindi. Masada; alın terimizin hakkını, emeğimizin karşılığını, refahtan payımızı istedik. Buna rağmen çalışanlara yüzde 3, artı yüzde 4,36 enflasyon farkı reva görüldü. Yıllık enflasyon ise yüzde 14,6 olarak açıklandı.

Kamu işvereni 6. Dönem Toplu Sözleşmeyi beklemeden, çalışanın yanında olduğunu, maaşlara ilave zam yapmak suretiyle enflasyona ezdirmeyerek göstermelidir. Ek ödemelerin adil dağıtılmasını istiyoruz. Dökülen alın terinin karşılığının istiyoruz. Bürokrasi, yeniden düzenlenecek 3 aylık tavandan ödemede eski yanlışlardan ders çıkarmalıdır.

Ancak bu durumda sağlık çalışanları rahat bir nefes almış olacaklar. Çalışma hayatını çok yakından ilgilendiren asgari ücret net 2.825,90 TL olarak açıklandı. Hayırlı olsun. Ancak bu rakamlar üzerinden sağlık çalışanlarının ücretlerine baktığımızda hazin bir tabloyla karşılaşıyoruz.”

Sağlık çalışanlarının kangren halini almış sorunların çözülmesi noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri bir an önce harekete geçmeye davet eden Memur-Sen Konfederasyonu Siirt Sağlık-Sen Başkanı Vesim Eviz, ülkenin dört bir yanında tüm teşkilatla aynı haykırışta bulunduklarını kaydetti. "Çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunlar çözülmelidir." diyen Eviz, şunları söyledi: Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin… Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez.  

O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor? Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Örneğin; her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor…

Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı. "Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil "Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz." diyen Eviz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.

Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, 'biliyoruz' diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. "Her seferinde tekrarlanan haksızlıklar son bulsun" Düzenlemede genel hatlarıyla birtakım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanının yine göz ardı edildiğine dikkat çeken Eviz, "Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır.

Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır." diye konuştu. "Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz" Sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için yola çıktıklarını dile getiren Eviz, "Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız.

Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler.

Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Başkan Eviz, Sözleşmeli Personele Kadro, Keyfiyet Değil Gerekliliktir, Genel Başkanımız Önder Kahveci sözleşmeli personele kadro verilmesi talebimizle ilgili sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı: Genel Başkanımız Kahveci; "Türkiye Kamu-Sen olarak en büyük arzumuz, insan onuruna yaraşır iş, bütün kamu çalışanlarının sevdikleriyle bir arada yaşama hakkına kavuşmasıdır.

İş güvencesi, tayin, kurum değişikliği, aile birliği, görevde yükselme gibi haklardan mahrum bir istihdam modeli kabul edilemez. Aynı okuldan mezun olmuş, aynı sınava girmiş, aynı işi yapan personelin farklı statülerde, farklı haklarla çalıştırılması adalet ve eşitlik ilkesine aykırıdır.

Sözleşmeli personel bile kendi içinde süresiz, 5393’e tabi, 3+1’e tabi, 4/C’den 4/B’ye geçenler şeklinde ayrımcılığa tabi tutulurken kamu hizmetlerinde etkinliğin, personel sisteminde istikrarın, iş yaşamında adaletin sağlanması imkansızdır. Kamu personel sisteminde istikrar ve adaleti sağlamanın tek bir yolu vardır; o da çok başlı yapıyı sonlandırmak ve tüm güvencesiz sözleşmeli personeli kadroya geçirmektir. Sözleşmeli personele kadro, keyfiyet değil gerekliliktir.

Kamu çalışanları harfler ve rakamlarla bölünmeyi değil aileleriyle bir arada, adil, güvenceli ve kadrolu bir çalışma hayatını fazlasıyla hak ediyor. Sözleşmeli istihdam kamunun kanayan yarasıdır. İstisnasız tüm güvencesiz personel kadroya geçirilmeli bu drama son verilmelidir." dedi.

Başkan Eviz, Sözleşmeli personelin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devriyle ilgili düzenleme resmi gazetede yayımlandı. Konuyla ilgili Genel Başkanımız Önder Kahveci sosyal medya hesabından açıklama yaptı: 4/B Sözleşmeli kamu personelimizin 2020 yılı dahil kullanamadıkları yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devri ile ilgili kararname resmî gazetede yayımlanmıştır.

Konuyla ilgili Konfederasyon olarak yetkililere ilettiğimiz talebimizin hayata geçmesi sevindiricidir. Bundan sonraki adım sözleşmeli personelin kadroya alınması, ötesinde de sözleşmeli istihdamın çöpe atılmasıdır. Sözleşmeli çalışanlarımız haklarına kavuşana kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. dedi.

Sağlık-Sen Baykan ilçe temsilciliğine Nafiz Solmaz, İş yeri temsilciliğine Murat Dizmen’in atanması hem ilçe halkını hem de ilçede görev yapan sağlık çalışanlarını mutlu etti, Pandemiz kuralları içinde düzenlenen mini sade törende Sağlık-Sen Şube Başkanı Vesim Eviz, Sağlık-Sen il yönetimi, ilçe hastane Müdürü Cevdet Aksu, hastane yönetici ve personeli katıldı.

Tören sonrası Sağlık-Sen Şube Başkanı Vesim Eviz,ilçe temsilcisi Solmaz ve iş yeri temsilcisi Dizmen hastaneyi gezerek personellerle sohbet edip genel durum hakkında bilgi alış-verişinde bulundular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.