Bu haber kez okundu.

Maaş Anlaşması Süreci Mağduriyetleri Gidermiyor, Yeni Mağduriyetler Doğuruyor
banner229

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ve Diyanet- Sen  üyeleri,  bugün, uzun süredir devam eden ama bir türlü neticelenemeyen maaş anlaşması ihalesi süreci nedeniyle Ankara’da toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı daha önce iki ayrı katılım finans ile maaşanlaşması imzaladı. Bu anlaşmanın neticesinde yaşanılan sıkıntılar gösterdi ki, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli gerek maddi olarak gerekse katılım bankalarının ihale aldıkları illerde şubelerinin olmaması, para çekme limitlerinin minimum seviyede tutulması, ATM hizmetlerinin yetersiz olması gibi nedenlerle çeşitli zorluklar yaşadı, yaşamaya devam ediyor. 

Örneğin birçok ilde ve yüzlerce ilçede şube olmaması nedeniyle 400 km yol gidip dönmek zorunda olan personelimiz bulunuyor. Şırnak, Hakkari, Muş, Samsun, Artvin ve onlarca il sayabiliriz. Din görevlileri bir hesap açmak için; yüzlerce km yol giderken, dönüşünün aynı gün mümkün olamadığı durumlar görevlerin aksamasını doğurmaktadır.  Bir sonraki güne sarkan işlemler nedeniylepersonel bir taraftan mağdur olurken diğer yandan idare ile görevli arasında gerilime sebep olması personelin huzurunu bozmaktadır.

Katılım finansların alt yapısı yetersiz.

Ödeme dengesi eksik.

ATM’si yok.

Personeli yetersiz.

Dikkatinizi çekmek istiyoruz; son yapılan ihalede Katılım finans kurumları içerisinde de biri haricinde maaş anlaşma ihalesine teklif bile gönderilmedi. Bu nedenle rekabet şartları oluşmuyor. Tek Finans kurumu her defasında istediği şekilde bir teklif veriyor.

Tüm bu yetersizliklerin bilinmesine rağmen Katılım Finansısrarı hala devam ediyor. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı,  personele Katılım Finansları dayatırken  kurumun birçok hesabını katılım bankaları dışındaki özel bankalardabulundurması da ayrı bir çelişki olarak önümüzde duruyor. 

Süreç Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları açısından derinleşen problemler, mağruriyetler üretmeye devam ediyor, devam ettiriliyor. Personel bu ısrar nedeniyle kurumsal aidiyetle ilgili sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. 

Diyanet-Sen olarak maaş anlaşma ihaleleri ile ilgili problemlerin önüne geçmek için konuyu 2023 Nisan Kurum İdari Kurulu toplantısında görüştük. Diyanet İşleri Başkanlığı maaş ödemelerinde yaşanan olumsuz süreçleri bilmesine rağmen sadece Katılım Finanslardan teklif istemeye devam ediyor.

 2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatına tavsiye kararı ile başlayan 2022 yılında merkez ve taşra için yapılan ihale ile Katılım Finanslara verilen maaş ihalesi nedeniyle  alandan çokça sıkıntı, şikayet ve mağduriyet ve talep geldi, gelmeye devam ediyor.

Başkanlığa ve Finans kurumlarına defalarca bu sıkıntıları iletmemize rağmen 58 bin personeli ilgilendiren ihale bitme aşamasında ama hala şube yok, ATM yok, İnternet bankacılığı sorunlu; sorun çok çözüm yok. Biz Diyanet-Sen olarak başkanlık personeli adına bu dayatma ve inatlaşmaya karşı olduğumuzu bir kere daha buradan ilan ediyoruz. 

Şu hususların da özellikle bilinmesini istiyoruz:

Sendika genel merkezimizin tüm hesapları katılım bankalarında duruyor.

Ayrıca bilinmelidir ki bizler kesinlikle ekonomik sömürünün kaynağı olan faizli bankacılığa karşıyız. Bunun için Diyanet-Sen olarak; bahsettiğimiz eksikliklerin giderilerek katılım finansların gelişmesini, genişlemesini, tüm bankacılık hizmetlerini daha nitelikli yapabilmeleri adına atılan her türlü yasal ve hukuki düzenlemeleri destekliyoruz.

Çünkü en temel insani ihtiyaç olan bankacılık hizmetlerine ulaşımda yaşanan sıkıntılar katılım finansların alt yapısınıgüçlü bir yapıya kavuşturulmasını zorunlu kılıyor. İslami hassasiyeti olan insanımızın birikimlerini helal yöndendeğerlendirerek ülke ekonomisini kalkındıracak şekilde alt yapılarını güçlendirmelerini ve hizmetlerini çeşitlendirmelerini bekliyoruz.

Diyoruz ki; yeter ki alt yapı yetersizlikleri tamamlansın.

Hem eksik hizmet sunacaksınız, hem banka şubeniz olmayacak, hem personeli mağdur edeceksiniz hem de istediğiniz ihaleyi alacaksınız. Din görevlisi, Diyanet personeli bu dayatmaya bugün burada dur diyor.

Hasılı kelam, bizler Diyanet-Sen olarak, Diyanet İşleri başkanlığının her kademedeki personelinin mağduriyetine sebep olan bu protokolü kabul etmiyoruz. Yeniden bir ihale sürecinin başlatılmasını, alt yapısı yeterli olan tüm bankalara teklif gönderilerek sürecin personel lehine sonuçlanmasını istiyor ve bekliyoruz. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.