banner124

Bu haber kez okundu.

Bakan Karaismailoğlu,Siirt–Pervari Yolunun Temelini Attı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:

-SİİRT-PERVARİ YOLU İLE MESAFE YAKLAŞIK 8 KİLOMETRE KISALACAK

-SİİRT-PERVARİ YOLU İLE YILDA 82 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

-TÜRKİYE’NİN AYAĞINA VURULMUŞ PRANGALARI KIRDIK

Yıllardan beri özlemle beklenen Siirt Pervari yolunun temeli atıldı.Temel atma törenine katılmak üzere gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve beraberindeki heyet havalimanında karşılandı.

Daha sonra  temel atma tören alanına geçildi. Burada ilk konuşmayı Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu yaptı. Genel Müdür Uraloğlu; “63.8 kilometre uzunluğunda tek yol standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlanmış bulunmaktayız. Mevcut yolu fiziki ve geometrik standartlarını yükselterek trafik akışını rahatlatacak proje kapsamında toplam 666 metre uzunluğunda 2 adet viyadük ve toplam 500 metre uzunluğunda 10 adet köprü inşaatı gerçekleştirilecektir.

Siirt Pervari yolunun ana iş kalemleri kapsamında 12.8 milyon metreküp Toprak işi 285 bin  metreküp Demirli ve demirsiz beton 29.000 bin ton betonarme demiri, 765 bin ton platmiks Temel ve alt temel, 72.000 ton biçimli füze karışım kaplama, 29.200 ton Satatik kaplama mıcırı, 18.500 metrekare yatay işaretleme, 650 metrekare düşey işaretleme ve 20 kilometrede oto korkuluk imalatı gerçekleştirilecektir. Yolda yapılacak iyileştirme çalışmaları ile daha güvenli ve daha konforlu trafik akışı sağlanacak Siirt Pervari yolu yol kullanıcıları tarafından daha çok tercih edilen bir güzergah haline gelecektir.

Projenin tamamlanmasıyla bölgenin sanayi ve ticari faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Siirt Organize Sanayi bölgesine ulaşım rahatlatılmış olacaktır.” Dedi.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören yaptığı konuşma da; “”Siirt merkezi Şirvan’a, Pervariye, Bitlis’e, Şırnak’a, Van’a ve oradanda İran’a bağlayacak olan çok muazzam yüzyılın projesi diyebileceğimiz siirt’in en büyük yatırımı Pervari temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Siirt’te çok büyük yaptırımlar aldık. Çok güzel işler yaptık. Hiç kimsenin aklına gelemeyecek projeler yaptık. Doğalgaz, ılısu barajı gibi projeleri hallettik.

Bu bölge üretim konusunda şuana kadar muazzam bir çalışma var ve bu bölgenin yarışı Siirt Fıstığı, Pervari balı, zivzik narı , taifi üzümü gibi markalara sahip olan bir ildir. Bu markaların tüketiciye ulaşabilmesi için bu yolun çok çok önemi var siirtlilerin hem zihninde hem yüreğinde hemde aklında bu yolun temeli vardı. Burası Güneydoğu Anadoluyu Doğu Anadoluya birleştirecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine hanım efendiye, Emeği geçen Herkese teşekkür ederim. ” Dedi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu şöyle dedi; “Bugün huzur ve kültür kenti Siirt için müstesna bir gün. Siirtli vatandaşlarımızın yüzü bugün farklı gülüyor, geleceğe olan ümitleri her zamankinden daha kuvvetli. Sevincimizin nedeni Sayın Bakanlarımızın bugün ilimize teşrif ederek, bizleri onurlandırması, büyük bir stratejik öneme sahip bu anlamlı yatırımın temelini atmalarıdır. Bu güzel ve mutlu günümüze teşrifleri münasebetiyle başta Sayın Bakanlarımız olmak üzere, Sayın Milletvekillerimize, katılım sağlayan tüm misafirlerimize en derin saygılarımı sunuyor, hoş geldiniz diyorum.

Siirt çağdaş ve yeniliklere açık insanların yaşadığı bir kültür ve medeniyet şehridir. Kendine has gelenek ve göreneklerini koruyup, yaşatan Siirtliler, birlik ve beraberlikten hiç ödün vermeden ebediyete kadar bu topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamaya kararlıdırlar. İlimiz, aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin ve kültürlerin yaşadığı bir kardeşlik şehridir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik güven ve istikrar ortamını bozarak, kadim kardeşliğimizi sabote etmeye ve birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya çalışan hain terör örgütüne karşı ilimizde ve bölgemizde gerçekleştirilen kararlı ve inançlı mücadele sonucunda, bölge halkımız yatırım ve hizmetlerle buluşmuş, yaşam standartları daha da yükselmiştir.

Huzur ve güven iklimi ile birlikte ilimiz sınırları içerisinde Devletimizin, Hükümetimizin destek ve yardımlarıyla “Beğendik Botan Köprüsü” ve “Zarova Köprüsü” gibi çok önemli iki şah eser yatırım vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş, ilimiz sınırları içerisinde birçok ulaştırma yatırımları da devem etmektedir.

İlimizde doğal ve beşeri kaynaklarının oluşturduğu sosyal ve ekonomik potansiyeli değerlendirmek suretiyle, il genelinde gerçekleştirilen yatırımlar, geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Siirt, özellikle enerji, madencilik, ulaştırma, tarım ve hayvancılık ve turizm alanlarında cazibe merkezi haline gelecektir. İşte bugün de ilimiz ve bölgemiz için büyük bir stratejik önem taşıyan Siirt-Şirvan- Pervari karayolunun modern yüksek standartlarda iyileştirmesi için tarihi bir güne hep birlikte şahit ediyoruz.

Siirt’’in ve Pervari ilçemizin çehresini değiştirecek, medeniyetin en önemli göstergelerinden olan bu yolda yoğun bir araç trafiği yaşanmaktadır. Zaman zaman trafik kazalarının da yaşandığı bu yol tamamlandığında, vatandaşlarımız yüksek standartta, modern, keyifli ve güvenli bir yolculuk yapacaklardır. Bu yol, tüm Siirtlileri ve bölge halkının da en önemli beklentisidir. Vefalı Siirt halkı yapılan bu hizmetleri her daim hayırla yâd edecektir.

Ayrıca bu yol ilimizi, Van, Şırnak ve Bitlis illerine bağlanmasıyla birlikte ilimizin sosyo-ekonomik gelişimi ve kalkınmasında önemli bir itici güç olacak, kentin ekonomisine büyük bir katma değer katacaktır. Sayın Bakanım bu yolun yatırım programına alınmasında ve bütün aşamalarında gösterdiğiniz yakın ilgi ve desteklerinizden dolayı Zatı-ı Alinize şahsım ve Siirt Halkı adına şükranlarımı arz ederim.

Hedefimiz; Huzur ve güven ortamında, ilimizi bulunduğu yerden daha ileriye götürmek, Hizmetin en güzeline layık olan değerli Siirt halkına da daha iyi bir yaşam kalitesi sunacak ortamı hazırlamak ve vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmektir. El ele ve gönül gönülle bu hedefe doğru yürümek en önemli gücümüzdür. Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Edoğan’a,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na, Siirt AK Parti Milletvekilimiz Sayın Osman Ören’e, AK Parti İl Başkanı Sayın Ekrem Olgaç’a, Karayolları Genel Müdürlüğümüze, emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara Siirt halkı adına teşekkür ediyorum.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 64 kilometrelik Siirt-Pervari Yolu ile mesafesinin yaklaşık 8 kilometre kısalacağına dikkat çekerek, projenin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte toplam 82 milyon lira tasarruf sağlanacağını bildirdi. 100 yılda yapılmayan yatırımları 20 yıla sığdırdıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Türkiye’nin ayağına vurulmuş prangaları kırdık. Terör örgütleri, askeri darbeler, statükocu vesayet ve bürokrasi ile yıllarca ülkemizin gelişmesini, büyümesini, dünyada hak ettiği yeri almasını sabote ettiler” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Siirt-Pervari Yolu’nun temel atma törenine katıldı. Bakanlık olarak Türkiye’nin kalkınması, halkın refah seviyesinin yukarılara çıkarılması adına Türkiye’nin dört bir yanında var güçle çalışmaları sürdürdüklerini belirten Karaismailoğlu, Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinin harman olduğu kadim şehire dördüncü kez geldiğini söyledi.

SİİRT’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM YATIRIMLARI İÇİN 7 MİLYAR LİRAYA YAKIN HARCAMA YAPTIK

11 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nü, 4 Aralık 2021’de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşriflerinden Zarova Köprüsü’nün açılışını yaptıklarını anımsatan Karaismailoğlu, “20 yıllık hükümetlerimiz döneminde, ülke genelinde tüm ulaşım sistemlerindeki dev yatırımlarımız, hizmete açtığımız büyük yatırımlardan Siirt de hak ettiği payı almaktadır, almaya da devam edecektir. Bugüne kadar Siirt’in ulaşım ve iletişim yatırımları için 7 milyar liraya yakın harcama yaptık.

Siirt’in bölünmüş yol uzunluğunu 7 kilometreden alıp, 18 katına çıkararak, 129 kilometreye ulaştırdık. İl genelindeki bitümlü sıcak kaplamalı yol uzunluğunu da 2 kilometreden alıp 90 kilometreye yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Siirt’te; 168 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 2 bin 756 metreyi bulan 24 adet köprüyü hizmete açtık” ifadelerini kullandı.

DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU ULAŞIM SAĞLAYACAĞIZ

Siirt il genelindeki devam eden 8 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedelinin 8 milyar lirayı ulaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, temeli atılmakta olan Siirt-Pervari karayolunun da bu önemli yatırımlardan birisi olduğuna işaret etti. “Yapımına başladığımız projemizin uzunluğu 64 kilometredir” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Proje kapsamında; toplam uzunluğu 666 metreyi bulan 2 adet viyadük ile birlikte, yine toplam uzunluğu 500 metre olan 10 adet de köprü yer almaktadır. Siirt-Pervari Yolumuzun tamamlanmasıyla birlikte; yolun fiziksel standartlarını yükselterek, daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlayacağız. Mevcut yola göre yol mesafesi yaklaşık 8 kilometre kısalacaktır.

Siirt Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşımı sağlayacak yol ile birlikte değişen güzergah üzerindeki bölgelerin ekonomik ve sosyo-kültürel yönden canlanma olacaktır. Başta Siirt fıstığı olmak üzere bölgede yetişen tüm tarım ürünlerinin yurt içi ve dışına nakli de kolaylaşacaktır. Yol projemiz, ayrıca terörle mücadele faaliyetlerimize de lojistik destek sağlayacaktır.

Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte bir yılda; zamandan 62 milyon lira, akaryakıttan 20 milyon lira olmak üzere toplamda 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yol projemizle birlikte 4 bin 136 ton egzoz emisyonunda azalma olacaktır.”

“HİZMET EDEN İZZET BULUR”

Bu yol projesiyle birlikte, Siirt il sınırlarında yapımı devam eden 18 kilometrelik Eruh Belediyesi’ne ait şehir içi yollarının toprak ve sanat işlerini de bu yıl tamamlayacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, 45 kilometrelik Eruh Fındık Yolu’nu, 24.4 kilometrelik Siirt-Kurtalan Bölünmüş Yolu ile birlikte, 15 kilometrelik Batman-Beşiri-Kurtalan Yolu ve 57 kilometrelik Siirt-Eruh Yolu’nu 2023 yılında hizmete açmayı hedeflediklerini duyurdu.

Bunların yanı sıra, uzunluğu 23 kilometre olan, Kozluk-Baykan ve 18 kilometrelik Şırnak-Pervari-Narlı Ayrımı yollarında da çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Atalarımızdan bizlere miras çok güzel bir söz var; ‘Hizmet eden izzet bulur.’ Bizde bu inançla milletimize hizmet ediyor ve etmeye de devam ediyoruz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturu ile nice yatırım ve dev proje AK Parti döneminde hayata geçti. Ekonomi alanında Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık. 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracat miktarını, 2021 yılında yeni bir rekor kırarak 225 milyar dolara çıkardık.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa dünya ticaret hacminden aldığımız payı yüzde 1’in üzerine taşıdık. Bu yıl yani 2022 yılı ihracat hedefimizi 250 milyar dolar olarak belirledik. Salgın döneminde G20 ülkeleri arasında en hızlı toparlanan ülkelerin başında olduk. 100 yılda yapılmayan yatırımları 20 yıla sığdırdık. Ama en önemlisi AK Parti ile demokrasi güç kazandı ve devlet milleti ile kaynaştı” şeklinde konuştu.

SON 20 YILDA ÜLKEMİZİN HER KARIŞ VATAN TOPRAĞINA HİZMETLERİMİZLE MÜHRÜMÜZÜ VURDUK

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Türkiye’nin ayağına vurulmuş prangaları kırdık. Terör örgütleri, askeri darbeler, statükocu vesayet ve bürokrasi ile yıllarca ülkemizin gelişmesini, büyümesini, dünyada hak ettiği yeri almasını sabote ettiler. Yıllar boyunca ülkemizde; kadınlarımız başörtülü, başörtüsüz diye ayrımcılığa uğradı. En iyi sizler biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı’mıza Siirt’teki bir konuşması ile cezaevinin yolunu gösterdiler.

Tüm bu adaletsizlik ve haksızlıklara rağmen Cumhurbaşkanımız o dönemde yine Siirt’ten milletvekili seçilerek kutlu davasına sahip çıktı ve bu davanın en öndeki lideri oldu. AK Parti’yi sizler yani, milletimiz kurdu. Partimiz hiçbir zaman millete sırtını dönmedi. Milleti dinledik, milletin istediği ne varsa yapmak üzere var gücümüzle çalıştık. Son 20 yılda ülkemizin her karış vatan toprağına hizmetlerimizle mührümüzü vurduk” dedi.

Karayollarındaki ulaşımı hızlı, güvenli, konforlu hale getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdıklarını aktaran Karaismailoğlu, konforlu ve emniyetli yollarla ulaşımın kalitesini yükselttiklerini söyledi. Siirt için Türkiye için çok kıymetli dev bir projesinin daha temelini attıklarını dile getiren Karaismailoğlu, projeyi en kısa zaman da bitirmek için 7 gün 24 saat yoğun bir çalışma gerçekleştireceklerini kaydetti. Daha sonra hep birlikte temeli atıldı.

Temel atma törenine Vali Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç,MHP İl Başkanı Fatih Cantürk, Pervari Belediye Başkanı Tayyar Özcan, İl Genel Meclis Başkanı Cangir Bayram, Şirvan Belediye Başkanı Necat Cellek, Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, Veysel Karani Belediye Başkanı Murat Akgün, Kayabağlar Belediye Başkanı Murat Akgün ve Beğendik Belediye Başkanı  Görgin Özdemir katıldı.

Anahtar Kelimeler:
SiirtPervariYol
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Aslan 5 ay önce

Sayın Bakanım Botan köprüsü ile ilgili projeyi göremedik....