Bu haber kez okundu.

Uz.Dr. Aksin, Sezaryen Kaç Kez Denenir Hakkında Bilgi Verdi
banner229
ÖZEL ASEMA HOSPİTAL'da görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mahmut Aksin sezaryen hakkında bilgi verdi.
ÖZEL ASEMA HOSPİTAL Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mahmut Aksin Anne adaylarının oldukça merak ettiği bir diğer soru da, kaç kez sezaryen olabilecekleridir. Sezaryen yapılan doğumların sayısı arttıkça, bu sorunun önemi de artmaktadır. Sezaryen doğum sayısı arttıkça rahme uygulanan kesi sayısı da artış gösterir. Bunun akabinde oluşan nebze dokusu yeni bir hamilelik sürecinde gerilme ve açılma riskleri ile karşı karşıya kalır.
Sezaryen bir ameliyattır. Her ameliyatın kendi özgü riskleri vardır. Bu sebeple de her sezaryen doğumda risk daha da artmaktadır. Özellikle de 3. Sezaryenden sonra daha da riskli hale gelir. Bundan dolayı da, anne adayının ilk doğumu daha olsa sezaryen ikinci planda tutulmalıdır.
ÖZEL ASEMA HOSPİTAL Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mahmut Aksin Sezaryen yapılan doğumlarda, ameliyat ne kadar başarılı geçmişse geçmiş olsun, rahimde iz kalmaktadır. Bu yara izi iyileşse de, hamilelik sürecinde rahim büyüdükçe yırtılma riskine sahiptir. Kadının yapmış olduğu sezaryen sayısı çoğaldıkça, artan riskler nelerdir?
1. Yapılan sezaryen doğumlar arttıkça rahme uygulanan kesi sayısı artar ve gelişen nedbe dokusu yeni bir hamilelikte gerilmeye ve açılmaya daha yatkın olu.
2. Sezaryen olarak yapılan doğumların sayısı arttıkça ameliyat kaynaklı olarak, ameliyatın doğal bir sonucu olan karın içinde meydana gelen yapışıklıklar artış gösterir.
3. Meydana gelen bu yapışıklıklar yeni bir operasyonda rahme ulaşılmasının önünde bir engel olabilir ya da rahme erişmeye çalışırken mesane gibi çevre organların hasar görmesine yol açabilir.
4. Sezaryen doğum sayısı arttıkça rahim kesisinin olduğu bölgelerin yakınında bulunan plesantanın yani bebeğin eşinin doğum kanalına yakın ve hatta bu kanalı kapatacak biçimde yerleşme riski de artış gösterir.
Bir kadın en fazla kaç defa sezaryen doğum yapabilir?
ÖZEL ASEMA HOSPİTAL Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mahmut Aksin, yapılan her sezaryen doğumda risk daha da artar. Bu sebeple de özellikle üçüncü sezaryenden sonrası oldukça sakıncalı olabilir. Bu sebeple bir kadın için en fazla üç sezaryen doğumun yapılabileceğini söyleyebiliriz.
Sezaryen doğumdan sonra vajinal doğum için aranan şartlar nelerdir?
- Gebe, sezaryen doğum sonrası vajinal doğum, konusunda bilgilendirilmelidir.
- Gebenin pelvis ("çatı") yapısı bu doğuma uygun olmalıdır.
- Herhangi bir şekilde çatı darlığı söz konusu olmamalıdır.
- Bebeğin ağırlığı normal doğum için engel teşkil etmemelidir.
- Bebeğin duruş pozisyonu da normal doğum için uygun olmalıdır.
- Gebe adayının rahimde şekil bozukluğu olmamalıdır.
- Gebenin önceki doğumunda rahim yırtıklığı olmamalıdır.
- Anne adayının myomektomi yaptırmamamış olması gerekir. Hangi durumlarda sezaryen sonrası vajinal doğum uygulanması sakıncalıdır?
- Daha önce dikey kesiyle sezaryen öyküsü olan kadınlara vajinal doğum yapılmaz.
- Rahmin doğum eyleminde açılması yani rüptür öyküsü olması durumunda vajinal doğum yapılmaz.
- Daha önce farklı sebeplerle rahme uygulanmış cerrahi müdahalelerde derin kesiler uygulanmış olması durumunda vajinal doğum yapılmaz.
- Myom çıkarma işlemleri uygulanmış bir kadın, vajinal doğum için uygun değildir.
- Var olan hamilelikte normal doğuma engel teşkil edebilecek faktörlerin mevcudiyetinde vajinal olduğun yapılmaz.
- Bebek, iri ise, makat ya da yan geliş gibi durumlar söz konusu ise vajinal doğum yapılmaz.
- Daha önceki doğumun sezaryen yapılmasının nedeni devam ediyorsa vajinal doğum yapılmaz.
- Çatı darlığı söz konusu ise,sezaryenden sonra vajinal doğum yapılmaz.
- Çoğul gebelikler durumunda da sezaryen doğum sonrası normal doğum yapılmaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.