Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu ise kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız.Bu gece kılacağımız ilk teravih namazının ardından yarın tutacagimiz oruç ile ramazan ayı başlamış olacaktır.

O Ramazan ayıki insanları irşad için hak ile batılı ayıracak hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur'an o ayda indirildi.Onun için sizden kim bu aya şahit olursa o ayda oruç tutsun.(Bakara 185)Ömrümüzü bir kez daha mübarek Ramazan ayına yetiştiren alemlerin Rabbine hamdolsun. O Ramazan ki Kur'an,fetih,nusret,takva,bereket,sevgi,saygı ve muhabbet ayıdır.

Böyle mübarek bir aya vasıl olduğumuz için Rabbimize hamd ediyoruz.Ramazan ayı Kur'an ın tabiriyle bin aydan daha hayırlıdır.Yani bu ay 83 sene ibadet sevabını bize kazandırabilir. Ramazan ayında sadece midemize oruç tutturmamalıyız.

Gözümüze,kulağımıza,dilimize,kalbimize,beynimize ve zihnimize oruç tutturmalıyız.Orucun en mükemmeli ise mide gibi bütün duyguları,kulağı ,kalbi,hayali ,fikri gibi insani cihazlara oruç tutturmaktır. Ramazan ayında dilimizi,yalandan , giybetten,ve kötü tabirlerden ayirmakla ona oruç tutturmalıyız.Ve o dili Kur'an okumak,Allah'ı zikir ve tesbih,peygamberimize salavat ve tövbe-,istiğfar etmek gibi şeylerle meşgul etmeliyiz.

Ramazan ayında gözümüzü harama bakmaktan ve kulağımızı fena şeyleri isitmekten yasaklayıp gözümüzü ibrete ve kulağımızı başta Kur'an dinlemeye çaba sarfetmeliyiz.Bunun gibi diğer organlarımızı da bir nevi oruç tutturmamız gerekmektedir.

Ramazanı şerifteki oruç hakiki ve Halis azametli bir şükrün anahtarıdır.Çünkü sair zamanlarda mecburiyet tahtında olmayan insanların çoğu hakiki açlık hissetmedikleri zaman nimetin değerini anlamıyor.Kuru bir parça ekmek tok olan insanlara özellikle zengin olanlarda kıymet derecesi anlaşılmaz.İftar vaktinde o kuru bir dilim ekmek müminin nazarında çok kıymetkar ilahi bir nimet oldugunu tad alma duyusu şahitlik eder. Padişahtan fakire kadar herkes o nimetin kiymetini bilir ve manevi şükre ulaşır.

Ramazan ayını diğer aylardan ayıran ve daha faziletli ve üstün kılan bir takım özellikleri vardır. Ramazan ayı Kur'an ı Kerim'in indirilmeye başlandığı aydır. Kalplere nur,gönüllere şifa,müminlere rahmet ve bütün insanlığa hidayet kaynağı olan Kur'an-ı kerim bu ay içersinde bulunan Kâdir gecesinde indirilmeye başlandı.

Yüce Allah'ın alemlere rahmet olarak gönderdiği yaratılmışların en şereflisi,Allah'ın en sevgili kulu insanlığın en mükemmeli ahlak abidesi peygamberlerin sonuncusu olan Hz.Muhammed(sav)e peygamberlik görevi bu mübarek ayda verilmiştir.

- Bin aydan hayırlı olan "Kâdir Gecesi"bu ayın içinde yer almaktadır. İslam'ın beş temel direğinden biri olan ve muminlerin kötülükten arındırılıp manevi anlamda temizleyen oruç bu ayda tutulmaktadır. Ramazanda cennet kapıları açılır,cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.Fıtır sadakası vermek bu aya mahsustur. Teravih namazı bu ayda kılınır.

Peygamber efendimiz ramazan ayı girerken ashabına hitap ederek ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle aciklamistir. Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın golgesi üzerinize düştü.O ayda bir gece vardırki bin aydan daha hayırlıdır.Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı.O ayda bir farz işleyen diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır.O sabır ayıdır sabrın karşılığı cennettir.O yardımlaşma ayıdır.O ayda rızkı bollasir.O ayda kim bir orucluyu iftar ettirirse günahlarinin bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına vesile olur buyurmuşlardır.

Ramazan ayı fert ve toplumu manen ihya edecek olan bir silkeniş ve diriliş hamlesidir. Ramazan ayının kalplerimize huzur,hanelerimize bereket,ailemize,ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini diliyor,bu mübarek ayın insanlığa hidayet ve iyiligine,yeryüzünün barış ve huzuruna vesile kılmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Ramazan ayınız mübarek olsun.

Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.