Bunalan gönüllerimizi ferahlatmaya,huzursuz kalplere pompalamaya,hastaların şifasına,borçluların esasına,dertlilerin devasına vesile olabilecek feyz ve rahmeti bünyesinde taşıyan hûlus-i kalp ile mevlasından dileyene dilediği her meşru isteğin verilebileceği hakkında bir çok faziletleri bulunan bir gece.
Bu gece hayrı çok olan bir gecedir.Çünkü âlemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hz.Muhammed(S.A.V)e indirilen Kur'an bu gecede  Levhi Mahfuz denilen özel bir mekandan dünya semasına topluca indirilmiştir.
İbadete aşina olan kişilerin  bu gecede  yapacakları nafile ibadetleri çok faziletlidir.
Resulullah efendimiz buyurdular'ki "Kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa Allah Teâlâ ona yüz melek gönderir.Otuz melek ona cenneti müjdeler otuzu ona cehennem azabından azat için teminat verir otuzu ondaki dünya afetlerini giderir.Diğer on melekte ondaki şeytanın hilelerini uzaklaştırır.
Allah Teâlâ bu gece ümmetine öyle rahmet ederki ,Beni Kalb kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca bağıslanır.
Peygamber efendimiz buyurmustur'ki Allah Teâlâ bu gece bütün müslümanlara mağfiret buyurur,Ancak kahin,sihirbaz,kindar,içkiye düşkün,ana babasını inciten,zinada ısrar eden kişilere rahmet etmez'
Bu gecede bu duanın yapılması tavsiye edilmektedir.
"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla;Ey veren ve verdiğine sitem etmeyen Allah'ım.Ey Celal ve ikram sahibi,Ey kudret ve nimet sahibi! Senden başka ilah yoktur.Ey ummanların yardımcısı,ey barınak isteyenlerin barındırdırıcısı,
Ey merhamet edenlerin merhametlisi Allah'ım;eğer ismimi Levhi Mahfuz'da şaki ,kötü yazdıysan benden kötülük ismimi gider.Eğer yine ismim katında mahrum ve rızkımı dar yazdıysan onu sil ve rızkımı çoğalt beni hayra muvaffak kıl.Rızkımı genişlet ve çoğalt  zira sen Kur'an'ı Kerim'de buyurdun' ki Allah dilediğini mahfeder dilediğini de bırakır.
İlahi; Berat gecesinde Şaban ayının yarısında yüce tecellini izhar et Allahım bildiğim ve bilmediğim günahları affet ve üzerimden belaları kaldır beni bağışla.Zira sen Aziz ve Kerim'sin.
Allah'ın rahmeti efendimiz Muhammet ve onun al ve ashabı üzerine  olsun.
Yüce Rabbim bu mübarek gecede yapılacak dualar getirilecek salavatlar,okunacak kur'anlar ,gözlerden akacak pismanlık gözyaşları hürmetine bizleri bağışlamasını,Resullullah'ın hedeflediği gibi kardeş kılmasını ,hastalarımıza şifa borclularımıza eda,dertlilerimize deva kılmasını niyaz eder, Bu mübarek gecede küresel bir tehlikeye dönüşen ve henüz tedavisi bulunamadığı için binlerce kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs illetinden ve tüm İslam dünyasının ve tüm insanlığın içinde bulunduğu sıkıntılardan  kurtulusuna   vesile olmasını en iyi koruyucu olan yüce Rabbimiz den dileriz.
       Kalın saglıcakla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.