Bu haber kez okundu.

Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, Sünnetle İlgili Bilinmesi Gerekenleri Anlattı
banner229

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, sünnetin çok eski dönemlerden beri uygulanan bir yöntem olduğunu, özellikle Müslüman toplumlarda yaygın olarak yapıldığını söyledi. 

Sünnetin, penisin başını kaplayan derinin çıkartılması işlemi olarak tanımlandığını belirten Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, ilk sünnetin milattan önce 5 binli yıllarda yapılmaya başlandığını anlattı.
Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı,  sünnetin İslam dininde yapılması gereken bir işlem olarak kabul edildiğini anımsatarak, diğer dinlerin mensuplarında da sünnetin uygulandığını ifade etti.

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, sünnetin birçok faydası bulunduğunu vurgulayarak, bunlardan en önemlisinin küçük çocuklarda sünnet yapıldıktan sonra idrar yolu enfeksiyon riskinin belirgin derecede azalması olduğunu dile getirdi.
Sünnet olmayan çocuklarda sünnetli olanlara göre idrar yolu enfeksiyonu riskinin yaklaşık olarak 10-12 kat yüksek olduğuna dikkati çeken Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı,  ”Sünnetin bir diğer faydası penis cildi kanserinin önlenmesidir.
Sünnetli kişilerde penis cildi kanseri, hemen hemen yok denecek kadar azdır. Ancak sünnet olmayan erkeklerde bu kanser daha sık görülmektedir” diye konuştu.

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı,  sünnet olmayan kişilerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların da daha yaygın görüldüğünü de işaret ederek, sünnet bu riski önemli ölçüde azalttığını belirtti.
Sünnet olan kişilerde HPV (kanser yapıcı bir virüs) denilen virüsün daha az görüldüğünü dile getiren Kıraç, sünnetin sadece dini veya kültürel bir işlem olmadığını, tıbbi olarak faydaları tespit edilen ve ürologların tavsiye ettiği faydalı bir işlem olduğunun altını çizdi.

SÜNNET İÇİN EN UYGUN DÖNEM 6 YAŞ SONRASI

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, ideal sünnet yaşının 2 yaş öncesi ve 6 yaş sonrası dönem olarak gösterildiğini ifade ederek, ”Ancak 2-6 yaş arası dönemde yapılmasının sakıncalı olduğunu gösterir yeterli tıbbi bir dayanak da bulunmamaktadır. O yüzden sünnet çocuk doğduktan sonra her an yapılabilir” dedi.

Genel olarak sünnetin 6 yaş sonrası yapılmasının daha uygun olduğunu belirten Dr. Serkan Çarkçı, sünnetin bazen zorunlu olabildiğini söyledi. 

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, ”Örneğin, penis ucunda darlık olması durumunda çocuk idrar yapma problemi yaşar ve zorunlu sünnet yapılabilir ya da sık idrar yolu enfeksiyonu varlığında sünnet zorunlu hale gelebilir” diye konuştu.

SÜNNETTE İDEAL YÖNTEM; CERRAHİ

Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, birçok farklı sünnet metodu olduğunu, ancak ideal olan yöntemin cerrahi sünnet olduğunu belirtti.
Cerrahi yöntemde, sünnet derisinin tamamen doğal bir biçimde kesilip ve dikiş atıldığını, ardından da pansuman yapıldığı anlatan Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı, sünnetin lokal ya da genel anestezi ile yapılabildiğini, ancak hastanın konforu açısından genel anestezinin önerildiğini söyledi.
Özel Siirt İbni Sina Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Serkan Çarkçı,  cerrahi uygulama sonrasında yapılan pansumanın 24 saat kaldığını bildirerek, şunları kaydetti: ”24 saat sonunda hasta ılık suya girerek pansumanını kendi çıkarmaktadır. Pansuman çıktıktan sonra ilave bir pansuman veya krem uygulaması yapılmaz. Bu yöntem son derece rahat ve tolere edilebilir bir yöntemdir.
Cerrahi sünnetin, iyileşme zamanı çık kısadır. 3-4 gün sonra çocuk normale dönmektedir. Toplu sünnetler, tıbbi açıdan çok uygun değil.
Toplu sünnetlerde özellikle sterilizasyon problemi ve enfeksiyon problemi ortaya çıkabilir. Sünnet, sanıldığı gibi basit bir işlem değildir. Aksine başlı başına bir cerrahi işlemdir.
Doktor tarafından hastane şartlarında yapılması gerekir. Doktor dışındaki personelin sünneti yapması ya da uygun olmayan ortamlarda yapılması doğru değildir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.