10 Şubat 2016 Çarşamba

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ DÖRDÜNCÜ TOPLANTISI SİİRT’TE YAPILDI

Siirt Valiliği ile Aydınlar (Tillo) Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği dördüncü bölge toplantısı Siirt Kültür Merkezi'nde yapıldı.

30 Mart 2013 Cumartesi 14:06
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ DÖRDÜNCÜ TOPLANTISI SİİRT’TE YAPILDI

"FEN VE DİN İLİMLERİNİN BİR ARADA ÖĞRETİLMESİ TİLLO'YU FARKLI KILDI"

2000 yılından bu yana Türkiye'nin farklı illerinde toplantılar yapan Tarihi Kentler Birliği'nin ilk üyesi olduklarını söyleyen Aydınlar (Tillo) Belediye Başkanı Mesut Menduhoğlu, Tillo'nun ilim ve irfan yurdu olduğunu ifade ederek: "Fen ve din ilimlerinin bir arada öğretilmiş olması Tillo'yu farklı kılan en önemli özelliklerden birisidir. 300 yıl önce İsmail Fakirullah ile başlayan süreç ve ardından İbrahim hakkı ile Sultan Menduh'un dini ilimlerinin yanında fen ilimlerini de öğretmiş olması beldenin kimliğini oluşturdu. Beldede 3 tane çok önemli tarihi dokuyu restore ettik. Tarihi Kentler birliği ile kültür envanterimizi oluşturup, tarihi yapıları koruyacağız."dedi.

 

"ÜÇÜNCÜ SINIF PROJELERE İHTİYACIMIZ YOKTUR"

Tarihi Kentler Birliği'ni ülkenin kimliğini gösterdiğini söyleyen ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, sorunların çözümleri, gelecek hedefleri, doğal ve kültürel mirasın korunması gibi konulara vurgu yaptı

 

Sözen:"Birliğin Kurulduğu 2000 yılından bu yana aldığı yol Türkiye'nin bütün dış temaslarını içerdeki olayların çok ötesinde bir boyuta ulaşmış bulunuyoruz. Bugün kuruluşunun hemen arkasında Avrupa Tarihi Kentler Birliğine onların teklifiyle onların istekleriyle bizim başvurmamıza ve bizimle beraber olmak istediklerinden dolayı beraber ve birlikte aldığımız kararlardan bugün onlarla yaptığımız çalışmalarda başkan ve sekreter tüm üyelerimizle beraber Avrupa Tarihi Kentler birliği şu anda Türkiye Tarihi Kentler Birliğinin Bölgeden ilçeden kentte ve büyük şehirlerdeki değişen ortamın çok dikkatle izlemekte ve tartışmalara girdikleri zamanda Türkiye'nin başka konuların dışında bu yeni değişimin yeni şehir anlayışının kentlere farklı türlü bakışı bir simge haline gelmiştir. Başında biz olduğumuz için söylemiyorum Çekül Vakfının geliştirmekte olduğu 50 yıllık politikalar, bilimsel çalışmalar temel başlıklar Türkiye'nin kaderini değiştirecek noktaya gelmiş bulunmaktadır."dedi.

 

Sözen,"Türkiye’de kimlikli çocuklar yetiştirmek istiyorsak, Türkiye'nin varlık dediği bu ülkeye borçlu olduğunu herkesin duymasını istiyorsa yapılacak en önemli en önemli şey en güzel yer ve kentin kimliğini ve varlığını yaşanabilir kılacak gezilebilir kılacak geleceğe umut ve ekonomi getirecek bir sistematiği artık yakalamak zorundayız. Kültürü başa almayan, Kimliği başa almayan, varlık nedenini örnek almayan ne yaparsanız yapın yaptığınız işi dolduramazsınız. Ulusları ulus yapan ülkeleri ülke yapan hele Anadolu toprakları gibi binlerce yılın büyük bir değişime sahip olabilecek çocukları olarak bulunduğunuz yere ayrıştırıcı bulunduğunuz yere farklılaştırıcılığı değil beraberliğe dayalı büyüklüğü bulduğunuz zaman Türkiye'nin değil güçleri, Dünyanın varlık nedenini değiştirecek kadar ortada büyük varlık gösterisine girebilirler." dedi.

 

 

"ANADOLU MEDENİYETİ SİİRT'SİZ YAZILAMAZ"

Siirt Üniversitesi olarak ilin tarih ve kültürüne katkı sağlamak için üzerlerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu söyleyen Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Erman, bu değerleri ortaya çıkarmaya ve değer katmaya hazır olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Siirt Üniversitesi olarak Laboratuar ve eğitim faaliyetleriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni kurduğumuz Arkeoloji bölümü ile arkeolojik alanında bilimsel araştırma ve geliştirme yaparak Siirt'in tarihine ve kültürüne değer katacağı inancındayız. Siirt'in tarihi ve kültürel zenginliklerini uluslararası bir düzeye çıkarmak için bir sempozyum düzenlemeyi hedefliyoruz. Son derece önemli bir misyon üstlenen tarihi kentler birliği, bu çalışmalarla önemli bir ihtiyacı giderdiği gibi Siirt'in değer ve öneminin sağlanması için de her türlü çalışmaya sonuna kadar destek vereceğimizi bir kez daha ifade ediyorum."dedi.

 

"10 SENE SONRA KİMSE TÜRKİYE'Yİ TANIYAMAYACAK"

Türkiye'nin her geçen gün siyasi ve ekonomiyle hızla geliştiğini söyleyen Vali Ahmet Aydın, 95 yılından bu yana ülkenin değişik bölgelerinde çeşitli görevlerde bulunduğunu söyleyerek; Kültürümüze sahip çıkıp kendi imkanlarımızla tarihi varlıklarımızı ve kimliğimize sahip çıkıyoruz. Ancak biraz daha bu varlıklar anlatabilirsek inanın turimizde çok önemli bir pay alırız."dedi.

Aydın, Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını, her geçen gün gelişen ülkenin sadece Turizm'le değil, siyasi ve ekonomisiyle 10 yıl sonra 'nereden çıktı bu ülke' diye hayrete kapılacaklar.

 

Toplantının geri kalan kısmında Tarihi Kentler Birliği'nin yaptıkları çalışmaları, kentler arası işbirliklerinin kurulmasının önemine dikkat çeken konular anlatıldı.

Siirt Kültür merkezinde düzenlenen toplantıya Siirt Vali Ahmet Aydın, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Erman, belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve bazı STK'lar katıldı.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  E-GAZETE

  KARİKATÜR

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV