Çanakkale, Osmanlının İngiliz, Fransız ve Rusların eliyle ardında bir iz kalmayacak şekilde varlığını sonlandıracağı son darbeydi. İtilaf devletleri İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kontrol altına alarak Ruslarla güvenli bir ikmal yolu açacak ve böylece Osmanlı tamamen zapt edilip devre dışı bırakılacaktı.

Avrupa devletleri kendi aralarında yaptığı antlaşmalarla Osmanlıyı çoktan paylaşmış ve Rusların da Akdeniz’e inmesine imkân sağlamışlardı. Böylece Ruslar da milyonlarca askeriyle savaşa dâhil olacak ve savaş kısa sürede sana erecekti.

Savaş tarihçileri Çanakkale savaşı demekten öte Çanakkale muharebeleri tabirini kullanır. Bunun sebebi Çanakkale’nin modern zamanın ilk kara ve deniz savaşı olmasıdır.

Deniz Muharebesi;

Gerçekten ’de 18 Mart 11.30’da düşman donanmasının bombardımanıyla deniz savaşı başladı.200 yıldır yenilmeyen İngilizler neye uğradığını anlayamamış ve saatler içinde Bouvet, Ocean, Irresistable adlı harp gemileriyle iki muhrip ve yedi mayın tarama gemisi Türk topçusunun ateşiyle denizin dibini boylamıştı.. Gaulois ve Inflexible adlı savaş gemileri de dâhil olmak üzere yedi zırhlı görev yapamaz hale geldi.

Gemilerinin batmasıyla çaresiz kalan askerlere hiçbir şekilde ateş edilmemiş ve adeta bugün insan haklarından dem vuran eli kanlı Avrupa’ya ta o zamandan büyük bir insanlık dersi verilmişti.

Tabi Seyit Onbaşının “Ya Bismillah” diyerek üç adet 275 kiloluk mermiyi tek başına arka arkaya kaldırarak, ateşlemesi ve üçüncü atışta İngilizlerin “Ocean” gemisini dümeninden vurup “Ocean” gemisinin bir gün önceden Nusret gemimizce bırakılan mayınlara sürüklenip batmasına neden olması deniz muharebesinin anlatılması gereken önemli bir olayıdır.

Kara Muharebesi;

Deniz muharebesinden istediğini alamayan itilaf devletleri 1915 yılının 25 Nisanın da Saroz körfezinden başlayan çıkarmalar yaptı. Fakat karşılarında imkânların ve sebeplerin ötesinde birlik olmuş ölümü korkusuzca karşılayan bir ulus buldular. Belki yazılabilecek yüzlerce eksiklik var ama bunlardan sadece 43.Alayın yemek listesi bir örnek olması açısından verilebilir;

43. Alay Yemek Listesi

15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı Öğle: Yok Akşam: Yağlı Buğday çorbası, ekmek

16 Haziran Sabah: Yok Öğle: Yok Akşam: Üzüm Hoşafı, ekmek

17 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı Öğle: yok Akşam: yarım ekmek

Çanakkale’de m2’ye 6 bin mermi düştüğü ve bu oranın savaş tarihinin en yüksek değeri olduğu bildirilmiştir.

Çanakkale çeşitli kaynaklarda farklılık gösterse de 75.bin'in üstünde şehidimiz 100 bin den fazla yaralımız ve 10 bin'in üzerinde de askerimizin esir ve kayıp olduğu bir destandır. Hilale karşı Haçın yaptığı en büyük birliktir.

Bu destan bize asla unutmayacağımız bir gerçeği gösterdi ki Haçlının Hilale karşı birlikteliği hep devam edecek ve hep var olacak. Bunu asla unutmadan, inancımızın bize verdiği kardeşlikle bu eli kanlı birlikteliğe karşı durmalıyız.

Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir Hali kurtardı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı.” (Sami Paşazade Sezai)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner148

banner152

banner155